banner15

Rakka'dan sonra Fırat'ın batısına da operasyon başladı

Suriye'de IŞİD'in merkez olarak kullandığı Rakka kentinin ardından Fırat'ın batısında yer alan ve IŞİD'in 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Münbiç'e koalisyon güçlerinin hava desteği ile Demokratik Suriye Güçleri (DGS) operasyon başlatıldı

Rakka'dan sonra Fırat'ın batısına da operasyon başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de IŞİD'in merkez olarak kullandığı Rakka kentinin IŞİD'ten temizlenmesi için 24 Mayıs'ta koalisyon güçlerinin hava desteği ile Demokratik Suriye Güçlerinin (DGS) başlattığı operasyon devam ederken, Fırat'ın batısında yer alan ve IŞİD'in 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Münbiç'e yönelik operasyonun bu sabah başlatıldığı belirtildi. Karadan operasyon bu sabah saatlerinde başlamadan önce koalisyon uçaklarınca birçok kritik IŞİD hedefi havadan bombalanırken operasyona katılan birliklerin bazı zırhlı araçlarını Fırat nehri üzerinden feribot ile karşıya geçirdiklerine dair görüntüler paylaşıldı.

Suriye ve Irak'taki Kürt siteleri, Fırat nehrinin batısında yer alan ve IŞİD'in, 'Avrupa kapısı' olarak gördüğü Münbiç'e yönelik operasyonun bu sabah başlatıldığını duyurdu. Bugün başlayan operasyondan önce koalisyon uçaklarının Münbiç'te çok önemli IŞİD hedeflerini havadan bombaladığı duyurulurken, vurulan hedefler arasında Münbiç-Cerablus karayolu arasındaki bir köprünün de de bulunduğu ve savaş uçaklarınca havaya uçurulduğu belirtildi. Rakka için 24 Mayıs'ta başlatılan operasyonun öncülüğünü içerisinde PKK'nın Suriye'deki kolu olarak bilinen PYD'nin silahlı kanadı YPG yaptığı Demokratik Suriye Güçleri yaparken, Münbiç operasyonuna ise DSG'nin katılmadığı belirtildi.

Suriye'deki Kürt kaynakları, Münbiç operasyonuna, Münbiç Askeri Meclisi bünyesinde yer alan Şems El-Şaml Taburu, Siwar Minbic (Minbic Savaşçıları), Fırat Tugayları Topluluğu (Cindulheremên Tugayı, Fırat Şehitleri Tugayları Topluluğu ve El-Qewsî Tugayı) ve

Minbic Türkmenlerinden oluşan birliklerin katıldığını belirtiyor. Bazı kaynaklar, çoğunlukta olmasa da içerisinde YPG'nin bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin de operasyonda yer aldığını iddia etti. Tışrin Barajı'ndan başlayan Münbiç Operasyonu ile 22 Ocak 2014'ten beri IŞİD'in elinde olan ilçenin IŞİD'ten temizlenmesi hedeflenirken, ilçenin IŞİD'ten geri alınmasından sonra Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkezlerden oluşan Mınbic Bölge Meclisi'ne teslim edileceği kaydedildi.

ASKERİ ARAÇLAR FERİBOTLARLA FIRAT'IN BATISINA GEÇİRİLİYOR

Münbiç operasyonuna büyük çoğunluğu Araplar'dan oluşan binlerce savaşçının katıldığı belirtilirken, operasyon ile ilgili de sosyal medyada fotoğraflarlar ve görüntüler paylaşılmaya başlandı. Paylaşılan görüntülerde Fırat nehri üzerinden feribotlarla geçirilen askeri zırhlı araçların olduğu dikkat çekti. Münbiç Operasyonu'nun kısa sürmesi beklenirken, karadan ilerleyen birliklere havadan koalisyon uçaklarının destek verdiği de belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48