Ramallah, İsrail'in öldürdüğü çocuklarını istiyor

Ramallah'ta Filistinli aileler, İsrail askerleri tarafından öldürülen çocuklarının cesetlerinin teslim edilmesi için gösteri düzenlendi

Ramallah, İsrail'in öldürdüğü çocuklarını istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinlilerin cesetlerinin teslim edilmesi için Ramallah'ta düzenlenen gösteride aileler, çocuklarının cesetlerinin iade edilmesini istedi.

İsrail askerleri tarafından öldürülen ve cesetleri teslim edilmeyen Filistinliler için Ramallah'taki Filistin parlamentosu önünde düzenlenen gösteride Filistinli aileler, İsrailli yetkililere çocuklarının cesetlerinin teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Filistinli göstericilerin taşıdığı pankartlarda ekim ayından bu yana öldürülen ancak cesetleri teslim edilmeyen 10 Filistinlinin isimleri ve fotoğrafları yer aldı.

Kudüs'te bir İsrailliye bıçaklı saldırıda bulunduğu iddiasıyla öldürülen Baha Ulyan isimli gencin babası Muhammed Ulyan, yaptığı açıklamada, "İsrail askerleri soğuk kanlılıkla çocuklarımızı öldürdü. Bugün ise çocuklarımızın cesetlerini teslim etmeyi reddediyorlar. İsrail hukuksuzca, çocuklarımıza cenaze töreni bile düzenlememize izin vermiyor" dedi.

Çocukları için inançlarına göre cenaze töreni düzenleme hakları konusunda hiçbir pazarlığın söz konusu olmayacağını belirten Ulyan, "Biz bugün BM'ye, uluslararası topluma İsrail'in çocuklarımızı katleden bir terör devleti olduğu mesajını ulaştırmak için burada bulunuyoruz. Kendi topraklarımızı savunduğumuz için birer kurban durumundayız" diye konuştu.

Daha sonra BM'nin Filistin Temsilciliği binası önüne gelen göstericiler, Ramallah'taki BM Temsilcisi Pascal Soto'ya Filistinlilerin cesetlerinin teslim edilmesi konusunda girişimde bulunulması talebinde bulunulan mektubu teslim etti.

İsrail makamları, İsraillilere bıçaklı saldırı düzenledikleri iddiasıyla öldürdüğü 10 Filistinlinin cesedini geçtiğimiz ekim ayından bu yana ailelerine teslim etmedi. İsrail daha önce de Batı Şeria'da öldürülen Filistinlilerin cesetlerini ailelerine 3 ay sonra teslim etmişti.

Filistinli Şehit Aileleri Topluluğu, İsrail askerlerinin açtığı ateş ve düzenlediği hava saldırılarında Ekim 2015'ten bu yana Batı Şeria, Kudüs, Gazze ve İsrail topraklarındaki bölgelerde 162 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Öte yandan İsrail Kızıl Davut Yıldızı Kurumu'nun hazırladığı raporda, ekim ayından bu yana 29 İsraillinin öldüğü, 25'i ağır 289 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Yahudi yerleşimciler, ağustos ayında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulabilmişti. Söz konusu olayın başlattığı gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, ekim ayı başından bu yana Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 16:00
banner53
YORUM EKLE

banner39