banner39

Ramazan'ın ilk haftasında 224 Suriyeli sivil öldürüldü

Suriye'de iç savaş ve çatışmalar Ramazan ayında da hız kesmedi.

Ortadoğu 14.06.2016, 11:08 14.06.2016, 11:45
Ramazan'ın ilk haftasında 224 Suriyeli sivil öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de iç savaş ve çatışmalar Ramazan ayında da hız kesmedi. Ramazan ayının ilk haftasında Suriye'de aralarında kadın ve çocukların da olduğu 224 sivil hayatını kaybetti.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yaptığı açıklamada, Suriye'de Ramazan ayının ilk haftasında 67'si çocuk, 28'i kadın olmak üzere toplam 224 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Açıklamada ayrıca, Esad rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının bombardımanının yanı sıra top mermileriyle ve varil bombalarıyla yapılan saldırılarda 50'si çocuk 15'i kadın olmak üzere 148 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Yine Esad taraftarı güçler tarafından düzenlenen top ve roketlerle yapılan saldırılarda 3'ü çocuk 4'ü kadın olmak üzere toplam 18 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Öte yandan ABD'nin öncülüğündeki koalisyon uçaklarının saldırılarında ise 5'i çocuk 6'sı da kadın olmak üzere toplam 15 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Bir kadın ve üç çocuğun da bulunduğu 12 kişinin ise IŞİD üyelerinin tarafından katledildiği aktarıldı. Radikal grupların düzenlediği bombalı saldırılarda da 2'si çocuk 13 kişinin öldüğü ifade edildi. Geri kalan şahısların ise mayın, bombalı ve silahlı saldırı ve patlamalarda hayatını kaybettiği aktarıldı.

Uluslararası kamuoyunun yapılan katliamlar karşısındaki sessizliğinin kınandığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan Mistura'ya Suriye'de işlenen suçlar için Esad rejiminin uluslararası ceza mahkemesine gönderilmesi çağrısı yapıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?