banner39

Raşid Gannuşi Suud Kralı Salman'la görüştü

Nahda lideri Gannuşi, Suud Arabistan'ın yeni kralı Selman ike görüştü. Görüşme, Suudi Arabistan'ın İhvan ile ilişkilerinin yumuşayabileceği şeklinde yorumlandı

Ortadoğu 31.01.2015, 11:51 31.01.2015, 11:58
Raşid Gannuşi Suud Kralı Salman'la görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Nahda lideri Raşid Gannuşi, Kral Abdullah'ın vefatı dolayısıyla Suudi Arabistan'a bir ziyarette bulundu. Gannuşi'nin ziyareti, Suudi Arabistan'ın bölge ile ilgili politikalarında değişiklik olabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Mısır'daki İhvan Teşkilatı da geçtiğimiz günlerde  yaptığı yazılı açıklamayla ölen Suudi Karalı Abdullah için taziye dileğinde bulunmuştu.

Suudi Arabistan'da Kral Abdullah'ın ölümüyle başa geçen Selman'ın, Vakıflar ve İslami İşler Bakanı Süleyman el Hayl'i görevden alması bölge politikalarında değişikliğe gidileceği şeklinde yorumlanıyor. Gannuşi ziyaretinin de bunun bir göstergesi olduğu ifade ediliyor. Yeni kral, Bender bin Sultan'ın istihbarattan sorumlu oğlu Halid bin Bender'i de görevden almıştı.

Kral Selman'ın görevden aldığı Ebu Hayl, İhvan karşıtlığı ile biliniyordu. İhvan, geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan'da El Kaide gibi terör örgütü ilan edilmişti. Ebu hayl'in görevden alınması ve Kral Salman'ın Gannuşi ile yaptığı görüşme en çok İhvan'ı memnun etti. Salman'ın yaptığı son atamalarla bu politikaların hafifleyeceği ve Riyad yönetiminin Mısır'da İhvan ve rejim arasında, Filistin'de ise El Fetih ve Hamas arasında arabuluculuk rolü üstlenebileceği öne sürülüyor.

Suudi Arabistan'ın yeni dönemde Türkiye ile de daha sıcak ilişkiler kurması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?