banner39

Rehine krizi: Esad 48 kadını daha bıraktı

Türk pilotların kaçırılmasına neden olan rehine krizinin Suriye ayağında Esad yönetimi, 4'ü Filistinli 48 kadın tutukluyu daha serbest bıraktı

Ortadoğu 24.10.2013, 09:44 24.10.2013, 12:33
Rehine krizi: Esad 48 kadını daha bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye yönetiminin, muhaliflerin elindeki 9 Lübnanlı esire karşılık, cezaevinde tutuklu bulunan 48 kadını serbest bıraktığı bildirildi.

Katar'ın aracılığını yaptığı ve Türk pilotların da serbest kaldığı anlaşma çerçevesinde muhaliflerin ellerindeki Lübnanlıları teslim etmelerinin ardından Esed yönetiminin de son iki günde 48 tutuklu kadını serbest bıraktığı kaydedildi.

Şam yönetimi, Lübnanlı esirlerin yakınları ve muhalifler tarafından yapılan üçlü anlaşma çerçevesinde muhalifler 9 Lübnanlıya karşılık, Lübnan'da iki Türk pilot ile Esed yönetiminin elindeki 111 kadın esirin bırakılması öngörülüyor.

Geçtiğimiz günlerde muhalifler yaptıkları açıklamada Lübnanlı esirleri Katar'ın Türkiye Büyükelçisi'nin hazır bulunduğu Adana Havaalanı'nda teslim ettiklerini, ancak buna karşılık kadınların henüz bırakılmadığını duyurmuşlardı. Muhalifler açıklamalarında anlaşmada aracı konumundaki Katar'dan sorumluluğunu yerine getirmesini istemişti.

Öte yandan Şam yönetiminin, rehine değişimi anlaşması ve bu anlaşmadaki rolü konusunda herhangi resmi bir açıklama yapmaması ise dikkat çekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?