banner15

Rehineleri alacak araçlar Musul'a gönderildi

Musul Başkonsolosluğu görevlilerinin sağ salim serbest bırakılması beklenirken, bu sabah onları alıp Duhok üzerinden Türkiye'ye ulaştırmak üzere Erbil'den 10 cipten oluşan araç konvoyu Musul'a gönderildi

Rehineleri alacak araçlar Musul'a gönderildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in ele geçirdiği Musul'da belirsizlik sürerken, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın yapan örgütün, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 rehineyi bırakması için yoğun temaslar sürüyor.

Aralarında 2 bebeğin de bulunduğu Musul Başkonsolosluğu görevlilerinin sağ salim serbest bırakılması beklenirken, bu sabah onları alıp Duhok üzerinden Türkiye'ye ulaştırmak üzere Erbil'den 10 cipten oluşan araç konvoyu Musul yakınlarına gönderildi.

Türkiye'nin Başkonsolosluk'ta rehin alınanların bırakılması için dün Kerkük'ün ileri gelen aşiret liderini devreye soktuğu belirtildi. Türkiye aşiret liderleri aracılığıyla IŞİD'e ulaştı ve rehinelerin serbest bırakılması için temaslar yapıldı.

IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ve konsolosluk görevlilerinin serbest bırakılması halinde Türkiye'ye ulaştırılması için Erbil'de hazırlanan araç konvoyu da Musul'a gitmek üzere yola çıktı. Konsolosluk görevlilerinin Musul'dan Türkiye'ye ulaştırılmasının da Musul- Erbil üzerinden değil, daha güvenli olan Musul- Duhok üzerinden yapılması uygun bulundu.

Türk rehineleri alacak 10 zırhlı cipten oluşan araç konvoyu sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Erbil'den ayrıldı. Dohuk'a ulaşan konvoy, Musul yakınlarında olacak ve Türk rehineler serbest bırakılırsa hemen gidip alarak Duhok üzerinden Türkiye'ye ulaştıracak.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 18:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48