banner39

Rejim Humus'ta 300 kişiyi sorguluyor

Suriye rejimi geçici ateşkesle birlikte Humus'ta yaşayan sivillerin tahliyesine izin vermişti, tahliyeler devam ederken rejimin 300'den fazla yetişkin sivili sorgulamak için gözaltına aldı

Ortadoğu 11.02.2014, 14:03 11.02.2014, 14:03
Rejim Humus'ta 300 kişiyi sorguluyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Humus'ta tahliyeler sırasında rejim güçlerinin kentten ayrılmak üzere yola çıkan 300'den fazla erkeği sorgulamak için gözaltına aldığı duyuruldu.

Suriye'nin Humus kentinde yaşayan sivillerin bölgeden tahliye edilmesi için Suriye rejimi ve muhalifler anlaşmaya varmış, kısa süreli bir ateşkese karar verilmişti. Kararın ardından başlayan tahliyelerde şimdiye karar 1,132 kişi kentten ayrıldı. Kentten ayrılan kişilerin yorgun ve hasta oldukları gözlendi.

Tahliye sürecini ve Humus'ta olanları takip etmek için bölgede bulunan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Örgütü (UNHCR) sözcüsü Melissa Fleming, 300'den fazla erkeğin rejim güçleri tarafından gözaltına alındığını ve eski bir okul binasında tutulduğunu duyurdu.

Melissa Fleming, rejim askerlerinin hangi gerekçeyle sivillerin tutulduğunu bilmediklerini ancak olanları sürekli olarak takip ettiklerini ifade etti. 

Humus'ta gerçekleşen ateşkes, Cenevre 2 görüşmelerinin tek elle tutulur sonucu olarak biliniyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?