banner39

Rejimin Halep'te kayıpları artıyor

Suriye rejiminin Halep'teki kayıpları artıyor. 300'den fazla rejim askerinin Halep'te öldürüldüğü belirtiliyor

Ortadoğu 23.02.2015, 13:01 23.02.2015, 13:01
Rejimin Halep'te kayıpları artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'te devam eden çatışmalarda Suriye rejiminin ağır kayıplar verdiği ifade ediliyor. Muhalifler Halep'te yaşanan çatışmalardan 300'den fazla rejim askerinin öldürüldüğünü belirtiyor. 

Halep'te yaşanan çatışmaların şiddetlenmesinin ardından dördüncü defa Şam'a gitme kararı alan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın bugün Şam'da olması bekleniyor. Mistura'nın Şam'da gerçekleştireceği temasların ardından, Halep'e yönelik olarak rejimin sürdürdüğü hava saldırılarının altı hafta boyunca durdurulması sözü almayı umduğu belirtiliyor. 

BM Temsilcisi De Mistura'nın, sahada savaşan muhaliflerle şu anda herhangi bir anlaşma sağlayamadığı kaydediliyor. De Mistura'nın girişimlerini başarısızlığa uğrayacağı yönünde bir algının var olduğundan da haberdar olduğu belirtiliyor. 

BM Özel Temsilcisi'nin, Şam'daki görüşmelerinin ardından Suriye muhalefeti temsilcileriyle bir araya gelmek için İstanbul'a gelmesinin beklendiği açıklandı. De Mistura girişimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Umarım benim şansım çok cılız değildir. Çünkü bu şans, bir şekilde Suriye halkına tünelin sonundaki ışıı görme umudu verecek. Onlara söyleyeceğim tek şey, BM'nin vazgeçemeyeceğidir." ifadelerini kullandı. 

De Mistura'nın planı öncelikle Halep genelinde sürdürülen rejim hava saldırılarının durdurulması ve Halep'in Selahaddin kentinde ise çatışmaların tamamen durdurulmasını kapsıyor. Bununla birlikte, Halep'e insani yardımın ulaşması için bir koridorun açılması öngörülüyor. 

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?