banner15

Reuters: IŞİD Telaferi de aldı

Reuters, IŞİD'in Türkmen kentini aldığını flaş haber olarak duyurdu. İlçede iki gündür çatışmalar devam ediyordu

Reuters: IŞİD Telaferi de aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, Irak'ın Ninava vilayetine bağlı Telafer kentinin kontrolünü ele geçirdi. Gece yarısı bölgeden gelen en son bilgiye göre Reuters, IŞİD'in Türkmen kentini aldığını flaş haber olarak duyurdu.

IŞİD örgütü, dün sabah saatlerinden itibaren gün boyu havan toplarıyla yaklaşık 400 bin Türkmen'in yaşadığı Telafer ilçesine saldırı düzenledi. Telafer'e girmeye çalışan IŞİD mensupları ile 6 bin Türkmen gönüllü ve Merkezi Hükümete bağlı askerler arasında gün boyu çatışmalar yaşandı. Havanın kararması ile birlikte Telafer ilçesinin kontrolünün IŞİD'in geçtiği iddia edildi. IŞİD'in, Kale Mahallesi'nde bulunan tarihi ürk Kalesi'nin kontrolünü de ele geçirdiği bildirildi.

IŞİD'in Telafer'e girmesinin ardından binlerce Türkmen, Kürtlerin kontrolündeki Sincar bölgesine göç etti.

Irak Devlet Televizyonunda yer alan habere göre, Telafer ilçesi yakınlarında  IŞİD konvoyuna düzenlenen hava operasyonunda ise 35 örgüt üyesi hayatını kaybetti.

GECE BOYU ÇELİŞKİLİ HABERLER GELDİ

Anadolu Ajansı, IŞİD’in Telafer'e girdiğini ve çatışmaların hız kazandığını bildirdi. AFP, IŞİD saldırısının püskürtüldüğünü bildirirken AP ise kentteki çatışmaların iyice arttığını ve her iki tarafın da ciddi kayıplar verdiği belirtti. Ancak herhangi bir rakam verilmedi. İnternetteki bazı kaynaklarda ise “kentte şiddetli çatışmaların yaşandığı, halkın evinden dışarı çıkamadığı ve böyle giderse bir katliam yaşanabileceği” iddia ediliyordu. Gece yarısı Bölgeden gelen en son bilgiye göre Reuters, IŞİD'in Türkmen kentini aldığını flaş haber olarak duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 09:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48