'Riyad Şam gerginliği mezhep savaşına yol açabilir'

Suudi Arabistan'ın Suriyeli muhalifleri silahlandırması iddiaları üzerine analistler bu durumun bölgeyi mezhep savaşına sürükleyeceğini savunuyor

'Riyad Şam gerginliği mezhep savaşına yol açabilir'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de başlayan devrimin hemen öncesinde Riyad ve Şam bölgesel birçok konuda med-cezir ilişkisi yaşıyordu. Özellikle Irak sorununun meydana getirdiği kargaşa ve 90'larda Lübnan'da ortaya çıkan 8 Mart - 14 Mart kaosu iki ülkeye de sıçramıştı. Bu noktada, Suudi Arabistan'ın Saad Hariri ve 14 Mart cephesini desteklemesine karşın, Suriye'nin İran, Hizbullah ve Emel örgütünün müttefikliğindeki 8 Mart cephesinin tarafında olması iki ülke arasındaki siyasi ilişkileri ortaya koyuyordu.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan ayaklanmaya Suudi Arabistan'ın tam destek vermesi ve Esad hükümetine karşı olan tavrı, Riyad'ın bölgede ağır rol üstleneceğinin işaretini veriyordu.

Geçtiğimiz Cumartesi AFP'nin verdiği bir habere göre, Suudi Arabistan, Ürdün üzerinden yolladığı silahlarla rejime karşı oluşan Özgür Suriye Ordusu'nun yanında olduğunu açıkça göstermiş oldu. Arap diplomatik kaynaklar ise Riyad'ın bu atakla Şam'ın ateş hattına girdiğini belirtiyor.

Suudi Arabistan, Suriye'deki şiddete karşı tepkisini sert bir şekilde ortaya koyan ülkelerden. Geçtiğimiz Eylül ayında Şam'daki elçisini ve tüm diplomatik yetkilileri çağırmış, Çarşamba günü de elçiliğini tamamen kapattığını duyurmuştu. İki hafta önce ise, Dışişleri Bakanı Emir Suud Faysal, Suriye halkının silahlandırılması gerektiğini belirterek, bunun onların en doğal hakkı olduğunu vurgulamıştı. Faysal, 24 Şubat'ta Suriye krizi için Tunus'ta düzenlenen toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la bir araya gelmiş ve muhaliflerin silahlandırılması konusundaki desteğinin altını çizmişti.

Suudi Arabistan kralı Melik Abdullah bin Abdülaziz ise geçtiğimiz Salı günü Ürdün kralı Abdullah'la Riyad'da görüşerek, Suriye halkı için acil bir çıkış yolu gerektiğini bunun da Arap konsensüsü çerçevesinde sağlanacağına işaret etmişti.

Ancak, gözlemcilerin çoğu, Riyad'ın attığı bu adımın bölgede mezhep savaşına yol açmasından korkuyor. Analistler ise, Suudi Arabistan rejimi ile Suriye hükümeti arasındaki çatışmanın bölgeyi mezhep savaşına yuvarlayacağını, sonu belli olmayan bir savaşa sürükleyeceğini düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 14:50
banner53
YORUM EKLE

banner39