banner15

Ruhani: ABD özür dilerse büyükelçilikler açılır

İran lideri Ruhani ABD ile yeniden ilişki kurmalarının bu ülkenin özür dilemesine bağlı olduğunu söyledi

Ruhani: ABD özür dilerse büyükelçilikler açılır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin özür dilemesi halinde bu ülke ile diplomatik ilişkileri yeniden kurabileceklerini söyledi.

İran lideri, İtalya ziyareti öncesinde Corriere Della Sera gazetesine konuştu. Ruhani yaptığı açıklamada iki ülkenin karşılıklı iyi ilişkiler kurması ve büyükelçilik açmasının mümkün olduğunu ancak bunun için ABD'den özür beklediklerini kaydetti.

Hasan Ruhani, ülkesinin P5+1 ülkeleri ile vardığı nükleer anlaşmanın doğru uygulanması ile yeni bir dönemin başlayabileceğini belirterek bunun için ABD'nin bununla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. Ruhani, ABD'nin payına düşeni yapmaması halinde ilişkilerin eskisi gibi gerileceğinin altını çizdi.

Ruhani, iki ülkenin büyükelçiliklerinin bir gün muhakkak açılacağını fakat ülkelerin tavırlarının daha önemli olduğunu kaydetti ve ABD'nin bu konuda anahtar rolü oynadığını savundu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 14 - 15 Kasım tarihlerinde İtalya'yı ziyaret edecek. 15 - 16 Kasım tarihlerinde ise Fransa'da temaslarda bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35