banner15

Ruhani: Bundan sonra yeni bir dönem başlayacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer konusundaki anlaşmanın İran'la diğer ülkeler arasında yeni bir dönem başlatacağını söyledi

Ruhani: Bundan sonra yeni bir dönem başlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer müzakerelerde varılan taslak anlaşmanın uygulanmasıyla ülkesine uygulanan tüm yaptırımların ve İran aleyhine alınan kararların kaldırılacağını belirterek, "Böylece tüm dünyayla iyi ilişkiler için yeni bir dönem başlayacaktır" dedi.

İran devlet televizyonuna konuşan Ruhani, ülkesinin, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer müzakerelerde varılan taslak anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve İran halkına nükleer müzakere heyetine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Ruhani, "Biz bütün dünya ülkeleriyle ilişkilerimizi iyileştirmek ve işbirliği yapmak istiyoruz. Bir ülke ile iyi ilişkilerimiz varsa daha iyi olsun, soğuk ise daha sıcak olsun, gerilimli ise gerilim kalksın istiyoruz. Gelişme ve güvenlik, işbirliği olmaksızın mümkün değil" diye konuştu.

Nükleer müzakerelerde, uluslararası topluma verdikleri sözleri yerine getirdiklerini söyleyen Ruhani, "Biz yalancı ve hilekar değiliz. Verdiğimiz sözlere riayet ettik. Karşı taraf da verdiği sözleri yerine getirmelidir" ifadesini kullandı.

Ruhani, sözlerine şöyle devam etti:

"Bazıları ya savaşmalıyız veya teslim olmalıyız diye düşünüyor. Ancak üçüncü bir yol daha var. O da dünyayla iyi niyet çerçevesinde işbirliği yapmaktır. İran, uranyumu sadece ülkenin kalkınması için zenginleştiriyor. Komşularını veya diğer ülkeleri tehdit etmek için değil. Bu anlaşmanın uygulanmaya başlamasıyla tüm yaptırımlar ve İran aleyhine alınan kararlar kaldırılacak. Böylece tüm dünyayla iyi ilişkiler ve karşılıklı menfaatler çerçevesinde kurulacak işbirlikleri için yeni bir dönem başlayacaktır."

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 11:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35