banner39

Ruhani: İran olmadan Ortadoğu'da şiddet bitmez

İran lideri Ruhani, devrimin yıldönümü konuşmasında Ortadoğu'da şiddet ve nifakın İran olmadan önlenemeyeceğini söyledi

Ortadoğu 11.02.2015, 14:37 11.02.2015, 15:25
Ruhani: İran olmadan Ortadoğu'da şiddet bitmez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Batılı yetkililerin, "yaptırımların İran’ı müzakereye mecbur bıraktığı" yönündeki açıklamalarını gerçeği yansıtmadığını belirterek İran olmadan Ortadoğu’daki şiddet ve nifakın sona ermesinin mümkün olmadığını söyledi.

İran İslam Devrimi’nin 36. yıl dönümü ülke genelinde törenlerle kutlandı. Kutlama törenlerinde, her yıl olduğu gibi bu sene de “Amerika’ya ölüm” ve “İsrail’e ölüm” sloganları atıldı. 

Başkent Tahran’daki Azadi Meydanı’ndaki törene katılan yüz binlerce İranlıya hitap eden Ruhani, “Biz bağımsızlığımızı kolay kazanmadık ve onu kolayca kaybetmeye niyetimiz yok. Bağımsızlık bizim için kendi ayaklarımız üzerinde durmak ve halkın iradesini hakim kılmaktır. Hiçbir gücün İran halkının iradesini etkilemesine izin vermeyiz” dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu ve İran arasında yürütülen nükleer müzakerelere değinen Ruhani, “Bugün sadece İran halkına düşmanlık besleyenler, nükleer anlaşmanın sağlanmasına karşı çıkıyorlar. Yani Siyonistler... Ama artık bütün dünya Siyonistlerin gerçek yüzünü gördü” diye konuştu.

Ruhani, ABD ve Batı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların ülkesini müzakereye zorladığı yönündeki açıklamalar hakkında, “İran’ı müzakere masasına yaptırımların getirdiğini iddia edenler yalan söylüyor. İran’ı müzakere masasına getiren yaptırımlar değil mantıktır. Eğer İran’ı müzakere masasına yaptırımların getirdiğine inanıyorsanız o zaman yaptırımlara devam edin. Madem yaptırımlar sonuç veriyordu o zaman sizi müzakere masasına getirten ne?  Neden yaptırımların kaldırılması için müzakere ediyorsunuz o zaman? Yalan söylemeyi bırakın artık. Halklarınıza karşı dürüst olun ve İran karşısında anlaşmadan başka yolunuz olmadığını itiraf edin" ifadelerini kullandı.

Ortadoğu’da İran olmadan barış ve istikrarın sağlanamayacağını ve "terörün" yok edilemeyeceğini iddia eden Ruhani," Terörist gruplarla mücadelede Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen halkına yardım eden güç İran İslam Cumhuriyetidir" şeklinde konuştu.

“Eğer İran’a karşı yaptırım uygulamaya devam ederseniz birliğinizin dağılacağının, aranızda çözülmeler yaşanacağının farkındasınız” diyen Ruhani, şunları kaydetti:

“Dini Liderimizin dediği gibi İran halkının menfaatlerini gözeten bir anlaşma istiyoruz. Daha önce de söyledik yine söylüyoruz, milletimizin meşru haklarından taviz vermeyiz, hem santrifüjler dönecek hem de ülke ekonomisi. Müzakerelerde kazan-kazan esasına dayanan her iki tarafın menfaatlerini gözeten bir anlaşma sağlanması için çalışıyoruz. Kazan-kazan yani; İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerini şeffaflaştırması, karşı tarafın da yanlış, insanlık dışı ve kanunsuz olan yaptırımlarına son vermesidir. Bu iki tarafın da kazandığı anlamına gelir.”

Dinleyicilerden geçen yıl ki devrim kutlamalarında yaptığı konuşmasını hatırlamalarını isteyen Cumhurbaşkanı Ruhani, şöyle devam etti:

 “Geçen yıl yine burada devrim yıl dönümü kutlamalarında size gelecek yıla kadar ekonomik krizi durduracağımızın sözünü vermiştim. Bugün burada gururla yılın ilk altı ayında yüzde 4’lük bir büyüme gerçekleştirdiğimizi ilan ediyorum. Bu yılın ilk altı ayında sanayide yüzde 6.5, madende yüzde 10.5 ve ticarette yüzde 5.4 büyüme gerçekleşti. Geçen yıl yüzde 34.3 olan petrol dışı ihracatımız bu yıl yüzde 42.6’ya ulaştı. Günlük petrol üretimimiz 2.7 milyon varilden 2.9 milyon varile yükseldi. Yüzde 35 olan enflasyonu yıl sonuna kadar yüzde 25’in altına çekeceğimizi söylemiştim. Çok şükür bu hedefe ulaşmakla kalmadık bugün enflasyonu yüzde 17’nin altına çekmeyi başardık.”

Ruhani konuşmasını, 1979’da yapılan İslam Devrimi’nin sloganı olan “İstiklal, özgürlük, İslami Cumhuriyet” sözleriyle tamamladı.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?