banner15

Ruhani: İsrail Devleti meşru değildir

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "1948 yılında İsrail devleti kurulmadan önce Filistin kökenli mültecilerin de katıldığı bir oylamanın yapılması gerekirdi. Bunun için ‘İsrail devleti meşru değildir" dedi

Ruhani: İsrail Devleti meşru değildir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iki gün sonra başlayacağı Avrupa turunda İtalya, Vatikan ve Fransa'yı ziyaret edecek.

Ruhani ziyaret öncesi Fransız devlet televizyonu France 2’de yaptığı açıklamada, “1948 yılında İsrail devleti kurulmadan önce Filistin kökenli mültecilerin de katıldığı bir oylamanın yapılması gerekirdi. Bunun için ‘İsrail devleti meşru değildir’ diyoruz ve meşru bir devlet olmadığı için de onlarla ilişki kurmuyoruz. Ben tüm vatanları dışında olan Filistin kökenlilerin topraklarına geri dönmeleri gerektiğine inanıyorum. Biz, Birleşmiş Milletler gözetiminde bir seçim düzenlenmesi ve bu seçime 1948’de İsrail Devleti kurulmadan önce o topraklarda yaşayan bütün Yahudilerin, Müslümanların, Hıristiyanların ve her yerdeki Filistin kökenlilerin katılmasını istiyoruz. Böyle bir seçimin sonuçları ne olursa olsun kabul edeceğiz” dedi.

"SURİYE HALKI KARAR VERECEK"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a koşulsuz destek verdiklerini de teyit eden İran Cumhurbaşkanı Ruhani Suriye konusunda, "Ben bu konudaki soru sorma şeklinin değişmesi gerektiğine inanıyorum, bu kişi ile ilgili bir konu değil, Suriye halkını ilgilendiren bir konudur. Ülkenin istikrar ve güvenliğiyle ilgilidir. Bazıları bu tartışmayı başka tarafa yönlendirmek istiyor. Öncelikle Suriye’de terörü ortadan kaldırmak gerekir. Siz meşru Şam devletinin desteği olmadan oradaki terörizmle mücadele edilebileceğini mi sanıyorsunuz? Hangi ülke güçlü bir devlet olmadan terörizmle mücadele edebilir? Başka bir devlet için karar verme hakkımız yoktur. Buna Suriye halkının karar vermesi gerekir” dedi.

Ruhani röportajda ayrıca Fransa’da ekonomik konuları da görüşeceğini belirtirken, bir Fransız ticaret heyetinin geçen ay Tahran'da ulaştırma, tarım ve özellikle otomobil üretimi olmak üzere sanayi alanlarında yapılacak işbirliği konularını görüştüğünü hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 07:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35