banner15

Ruhani: Nükleer silah peşinde değiliz

İran lideri Ruhani, ülkesinin silah geliştirme peşinde olmadığını ve hiç olmayacağını söyledi

Ruhani: Nükleer silah peşinde değiliz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin hiçbir zaman nükleer silah geliştirme peşinde olmadığını ve asla olmayacağını söyledi.

Ruhani, NBC News ile Tahran'da yaptığı söyleşide, tartışmalı nükleer programları konusunda "Zamanımız var ve yine söylüyorum: Hiçbir şart altında nükleer silahlar dahil olmak üzere herhangi bir kitle imha silahı peşinde olmadık ve hiçbir zaman olmayacağız" dedi.

Hasan Ruhani, nükleer mesele konusunda büyük kararlar alma ve tavizler verme yetkisine sahip olup olmadığına ilişkin soruya, "Nükleer program konusunda hükümet, tam yetki ve otorite sahibidir. Bu sorunu çözmek için yeterli siyasi özgürlüğümüz var" cevabını verdi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye konusunda da İran'ın müttefiki olan Suriye rejiminin, geçen ay Şam yakınında kimyasal silah kullandığına ilişkin iddialara da değindi. Ülkesinin barış ve istikrar, ayrıca tüm bölgede kitle imha silahlarının yok edilmesini istediğini ifade eden Ruhani, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye rejimine askeri müdahaleden vazgeçerek zayıf mı göründüğü yönündeki soruya "Bizler savaşın zayıflık olduğu görüşündeyiz. Herhangi bir hükümetin savaş kararı alması durumunda bunu bir zayıflık olarak düşünürüz ve barış kararı alan herhangi bir hükümete saygıyla bakarız" dedi.

Hasan Ruhani, haziranda cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Obama'dan kendisi kutlayan "pozitif ve yapıcı" bir mektup aldığını da ifade ederek, bunu "çok önemli bir gelecek için incelikli ve küçük bir adım" olarak değerlendirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 09:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35