banner15

Ruhani Pakistan'da casusluk iddialarını görüşmemiş

İran lideri Ruhani Pakistan'da altı anlaşma imzalarken Hindistan - Pakistan arasındaki casusluk tartışmalarının gündeme gelmediğini söyledi

Ruhani Pakistan'da casusluk iddialarını görüşmemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iki günlük Pakistan ziyaretini tamamlayarak ülkesine döndü. Ruhani, Pakistan'da yaptığı görüşmelerde Pakistan - Hindistan ilişkileri ve casusluk iddialarının hiç gündeme gelmediğini söyledi.

Ruhani, resmi ziyaret sonrası bir basın toplantısı düzenledi. İran ile Pakistan arasındaki ilişkilerin Hindistan'a etkileri ile ilgili olarak Ruhani, "Ne zaman Pakistan ile yakınlaşsak bazı insanlar spekülasyonlar üretiyor. Bölgedeki sorunlar savaşla çözülmez. İran'ın nükleer programı bölge ülkelerince örnek alınabilir. Biz barışçıl nükleeri başardık, bölge ülkeleri de yapabilir." dedi.

Ruhani, Pakistan lideri Navaz Şerif'le görüşmelerinde Belucistan'da Hindistan istihbarat servisi RAW'a bağlı ajanın yakalanmasının da görüşüldüğü iddialarını reddetti. Ruhani "Biz Pakistan'a geldiğimizde hep söylentiler yayılıyor" ifadelerini kullandı.

Pakistan'ın güneybatı eyaleti Belucistan'da ayrılıkçı faaliyetler yürüttüğü ve Hindistan İstihbarat Teşkilatı (RAW) ajanı olduğu iddia edilen bir kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti. Hindistan yakalanan vatandaşının eski bir ordu mensubu olduğunu kabul ederken, ajanlık iddialarını reddetmişti.

İRAN - PAKİSTAN İLİŞKİLERİ

İran'ın Pakistan'ın enerji ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyen Ruhani, ülkesinin Pakistan sınırına kadar boru hattı inşa ettiğini söyledi. Pakistan'a elektrik aktarımını ilk planda 1000 MW'a çıkartmayı hedeflediklerini kaydeden Ruhani, iki ülke limanları arasında da karadan ve denizden bağlantı sağlanmasını arzu ettiklerini ifade etti.

İran-Pakistan doğal gaz boru hattı konusunda İran'ın üzerine düşeni yaptığını belirten Ruhani, Pakistan hükümetinin ise İran üzerindeki sınırlamalardan dolayı henüz kendi payına düşen kısmı inşa edemediğini kaydederek, "Şimdi ise sınırlamalar kalktı. Dolayısıyla Pakistan'ın da üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Ruhani, Pakistan'ın Gvadar ile İran'ın Çahbahar limanları arasında rekabet olup olmadığına ilişkin bir soruya, "Rekabet iyidir. Çahbahar gelecekte çok önemli bir liman olacak. Tren yoluyla bu iki liman birbirine bağlanmalıdır. Böylece ticaret kolaylaşmış olur." cevabını verdi.

SURİYE’DEKİ DURUM

Ruhani, Suriye'deki son duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede, Suriye ordusuyla muhalif gruplar arasında barışı yeğlediğini vurguladı. İran'ın Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozacak bütün eylemlere karşı olduğunun altını çizen Ruhani, taraflar arasındaki müzakerelerin önemine işaret etti.

Pakistan ile İran arasındaki sınır güvenliğine ilişkin bir soru karşısında da Ruhani, sınır güvenliğinin sağlanması konusunda İslamabad yönetiminden güvence aldıklarını belirtti. "Ticaret yapabilmemiz için sınırlarımızın güvende olması lazım" diyen Ruhani, sorunun İran tarafından kaynaklanmadığı değerlendirmesinde bulundu.

SUUDİ ARABİSTAN İLE İLİŞKİLER

Ruhani, Tahran ve Riyad arasında yaşanan gerginliğe dair soruya verdiği cevapta, "Müslüman dünyasında istikrara ihtiyacımız var. Bu ancak kalıcı barış ile sağlanabilir. Bu gerginliğin sonlanması için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Afganistan'daki barışın sürecine ilişkin soruya ise Ruhani, "İran, Pakistan ve Afganistan arasında üçlü görüşmeler başlatılabilir. Afganistan'da barışın tesisi için çaba sarf edeceğiz. Biz kendi üzerimize düşeni yapmaya hazırız." şeklinde cevap verdi.

Ruha'nin Pakistan ziyaretinde iki ülke arasında 6 antlaşma imzalandı. Bu antlaşmalar, ticaretin geliştirilmesi, enerji işbirliği ve eğitim gibi konuları içeriyor. Ayrıca iki ülke arasındaki ticaretin 5 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 14:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48