banner15

Ruhani: Petrol fiyatlarının düşüşü ihanettir

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Petrol fiyatlarındaki düşüş, bölgedeki Müslümanlara karşı bir komplo. Bölge halkı bu komployu veya ihaneti unutmayacak dedi

Ruhani: Petrol fiyatlarının düşüşü ihanettir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, petrol fiyatlarındaki düşüşün Müslümanlara karşı komplo olduğunu belirtti.

İran Cumhurbaşkanlığının İnternet sitesinde yer alan açıklamaya göre Ruhani, Tahran'daki kabine toplantısında, düşüşünü sürdüren petrol fiyatlarını değerlendirdi. Fiyatlardaki hızlı düşüşün bazı ülkelerin siyasi planları ve komplolarının sonucu olduğunu iddia eden Ruhani, "Fiyatların düşüşü, bölgedeki Müslümanlara karşı bir komplo ve bundan sadece bazı ülkeler fayda sağlıyor. Bölge halkı bu komployu veya başka bir tabirle ihaneti unutmayacak. Bu komplonun arkasındaki ülkelere karşı, İslam dünyasının nefreti artacak" ifadelerini kullandı.

Ülke ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğalgaza bağımlı İran, petrol fiyatlarının düşüşünden en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor. Avusturya'nın başkenti Viyana'da 27 Kasım'da yapılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısında, İran'ın fiyatlardaki düşüşün durdurulması için petrol üretiminin azaltılması talebi kabul edilmemişti. Söz konusu kararda, başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerinin muhalefeti etkili olmuştu.

Suudi Arabistan'ın ABD'li müşterilerine yaptığı indirimi sürdüreceğini açıklamasının da etkisiyle geçen hafta toparlanmaya başlayan petrol fiyatları yeniden düşmeye başlamıştı.

Brent petrolünün varil fiyatı, dün 65,13 dolara kadar gerileyerek, Eylül 2009'dan bu yana en düşük düzeyine indi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 17:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35