Ruhani Umman'a gitti

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, beraberindeki kalabalık heyetle birlikte Umman'a gitti, Ruhani Umman'da ikili ilişkileri geliştirmek için görüşmelerde bulunacak

Ruhani Umman'a gitti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu sabah iki günlük bir ziysret gerçekleştirmek üzere Umman'ın başkenti Maskat'a gitti.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın paylaştığı haberde, bu ziyaret sırasında iki ülke ilişkileri, bölgesel konular ve uluslararası meselelerin görüşüleceği ifade ediliyor. Ruhani bu ziyaretiyle birlikte, Uluslararası toplantılar dışında ilk resmi ziyaretini Körfez ülkelerinden biri olan Umman'a yapmış oldu.

Ruhani'nin beraberindeki heyetin içinde, Dışişleri Bakanı, Petrol Bakanı, Ulaştırma Bakanı, Çalışma Bakanı, Merkez Bankası Başkanı, Resmi Haber Ajansı Genel Müdürü, Çevreden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Turizmden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı bulunuyor.

Ruhani'nin beraberindeki heyetin içinde bulunan kişilere bakıldığı zaman, İran'ın Umman'la birçok alanda işbirliğine gideceği ifade ediliyor. İşbirliği yapılacak alanlar arasında, Körfez sorunları, bankacılık hizmetleri, petrol meselesi gibi meselelerin olacağı tahmin ediliyor.

Umman, İran ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında yürütülen  gizli görüşmelerde arabuluculuk yapmıştı. Bu açıdan Umman ile İran arasındaki ilişkilerin önümüzdeki süreçte de güçlenerek devam edeceği yorumları yapılıyor.

Mehrebat havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ruhani, İran'ın Müslüman ülkelerle özellikle de körfez ülkeleriyle kuracağı ilişkilerin son derece önemli olduğunu vurguladı. Ruhani, Fars Körfezinde bulunan ülkelerin ve Hürmüz Boğazının ise özel bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Umman ile İran'ın petrol, doğalgaz, bankacılık ve kültürel alanlarda çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalayacakları ifade ediliyor. İran ile Umman arasındaki ticaret hacminin içinde bulunduğumuz yıl itibariyle 1 milyar dolar civarında olduğu ifade ediliyor. Bu rakamın önümüzdeki yıl 10 milyar dolar seviyesine yükselmesi hedefleniyor.

Diğer taraftan İran dışişleri Bakanı Cevad Zarif de perşembe günü Türkiye'ye geliyor. İran, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının, perşembe günü Van'da biraraya gelmeleri bekleniyor. Toplantıda ikili ve üçlü ticari ilişkiler ve bölgesel stratejik işbirliğinin konuşulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 12:52
banner53
YORUM EKLE

banner39