Ruhani ve Modi Ufa'da buluştu

ŞİÖ ve BRICS Grubu ortak zirvesinde bir araya gelen İran ve Hindistan liderleri ticari ilişkilerin yanı sıra terörle mücadelede de işbirliği kararı aldı

Ruhani ve Modi Ufa'da buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ŞİÖ ve BRICS Grubu ortak zirvesine katılmak için gittiği Başkurdistan’ın başkenti Ufa kentinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi.

Ruhani-Modi görüşmesinde İran Cumhurbaşkanı, İran ve Hindistan arasındaki ilişkilerin samimi ve tarihi olduğunu belirterek, “Bu görüşmenin iki ülke ilişkilerinde çok hızlı ve öne doğru bir gelişmenin başlangıcı olmasını umuyoruz” dedi.

Ruhani ayrıca İran ve Hindistan arasındaki ikili ilişkilerin süratle geliştiğinin gözle göründüğünü ve Hindistan’ın, İran’ın Çabahar Limanı’nın genişletilme projesinde ve ayrıca Kuzey-Güney Koridoru Projesi’nde yer almak istediğini hatırlatarak, “İran İslam Cumhuriyeti için Hindistan ile varolan ikili ilişkilerini geliştirmesinde hiç bir engel yoktur” diye konuştu.

Hasan Ruhani, İran ve Hindistan arasındaki ilişkilerin sadece ekonomik veya enerji sektörüne yönelik olmaması gerektiğini belirtti ve “İran ve Hindistan arasındaki ilişkilerin bölgedeki terörizmin kökten kurutulması için çok gerekli ve önemlidir” dedi.

Bu görüşmede Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Hasan Ruhani ile bir araya geldiği için memnuniyetini dile getirerek, “İran, Hindistan ve diğer bölge ülkeleri ve İran İslam Cumhuriyeti’nin önerilerini de dikkate alarak BM’de insanlık üzerine kurulmuş ve şiddetten arındırılmış bir dünya için işbirliğine gitmeli” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 17:09
banner53
YORUM EKLE

banner39