Ruhani: Yeni İran'ın sunduğu fırsatı kaçırmayın

Washington Post'ta bir makale yazan Ruhani, dünya liderlerinin ülkesinin son seçimde sunduğu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini söyledi

Ruhani: Yeni İran'ın sunduğu fırsatı kaçırmayın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun açılışı için New York'a hareketi öncesi Washington Post'ta bir makale yazarak ülkesinin Ortadoğu politikası ve nükleer faaliyetlerle ilgili bir açıklama yaptı.

İran Cumhurbaşkanı, yazısında Suriye görüşmeleri için arabulucu olma teklifinde bulundu. Soğuk savaş zihniyeti ve hep kazanma hırsının toplamının sıfır olduğunu vurgulayan Ruhani, bunun herkesin kaybına yol açacağını söyledi.

Suriye'nin bir medenşyet mücevheri olduğunu belirten Ruhani, Irak ve Afganistan gibi olmaması gerektiğini belirterek "Irak ve Afganistan'da 10 yıl aradan sonra hala kan dökülüyor ve radikal unsurlar orada eylemler yapıyor. Suriye'nin bu akibete uğramasını istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Suriye ve Bahreyn'de çözümün yapıcı bir diyalogla gelebileceğini vurgulayan Ruhani, bu ülkelerin komşuları ve diğer ülkelerin hep birlikte samimi bir çaba içerisine girmeleri gerektiğini söyledi.

İran'ın nükleer faaliyetlerine de değinen Ruhani, silah yapmak gibi bir dertlerinin olmadığını, yalnızca barışçıl amaçlarla bu faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

Ruhani makalesinin sonunda şu ifadeleri kullandı:

"Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun açılışı için New York'a doğru yola çıkarken, muhataplarıma İran'da son seçimlerin getirdiği fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum. Muhataplarımız halkımın bana verdiği angajman yetkisinden mümkün olduğunca faydalanmalı ve hükümetimin yapıcı diyalog çabalarına samimiyetle cevap vermelidir."

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 12:55
banner53
YORUM EKLE

banner39