banner39

Ruhani'den 'hedeflerimize ulaştık' açıklaması

Hasan Ruhani yaptırımların kalkmasından sonra İran halkının büyük zafer elde ettiğini ve bütün büyük hedeflerine ulaştıklarını ifade etti

Ortadoğu 21.01.2016, 09:28 21.01.2016, 09:30
Ruhani'den 'hedeflerimize ulaştık' açıklaması

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer müzakerelerin başarıyla sona erdirerek İran halkının büyük bir zafer kazandığını söyledi.

Vali temsilcisi seçimlerinin ikinci gününde konuşma yapan Ruhani, "Bizim ilk kırmızı çizgimiz olan İran karşıtlığını sona erdirdik. Ve ikinci hedefimizse İran'a karşı yaptırımların kaldırdık" dedi.

Öte yandan Zarif, dün Davos'ta düzenlenen dünya ekonomi forumunda 'İran ve dünya için sonraki adım' adlı oturumda yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanmadığını ama yaptırımların kaldırılması ve İran'ın nükleer enerji hakkına saygı gösterilmesini İran'ın istekleri çerçevesinde niteledi.

Nükleer anlaşma, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında yürütülen ve iki yıl süren müzakerelerin ardından 14 Temmuz 2015 tarihinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da imzalanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?