banner15

Ruhani'nin Pakistan ziyaretinden altı anlaşma çıktı

Dün Pakistan'a resmi ziyaret gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı, yapılan görüşmelerin ardından güvenlik ve ticari alanda 6 anlaşma imzaladı

Ruhani'nin Pakistan ziyaretinden altı anlaşma çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Pakistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ikinci gününde Pakistan - İran İş Forumu'na katıldı.

İslamabad'da dün bir araya gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, uluslararası düzeydeki ve iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini değerlendirdi. Pakistan başbakan ile yapılan görüşmeden sonra, Ruhani ve heyeti Pakistan Cumhurbaşkanı ile görüşmelere geçti.

İran ve Pakistan’ın sağlık, ticaret, güvenlik, kültür ve bilim alanlarında 6 işbirliği anlaşması imzaladıkları belirtildi.

Bölgesel güvenlik ve İslamabad-Tahran ilişkilerinin ele alındığı görüşmede Ruhani'nin Pakistan ordusunun teröre karşı yürüttüğü operasyonları takdir ettiği bildirildi.

Pakistan Başbakanı Şerif, iki ülke arasındaki ticaretin 5 milyar dolar daha artırılmasını, ticaretin genişlemesinin yanı sıra  Çabahar ve Gwadar limanları arasında serbest ticaret ve işbirliğini arttırılması konularını gündeme getirdi.

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde bulunan Gwadar Limanı'nın inşaatı ve yönetmenliği Çin şirketlerine devredilmişti. Pakistan'ın güneybatısında bulunan liman, Hürmüz Körfezi'nin girişinde bulunuyor. Liman bu özelliği ile stratejik bir öneme sahip.

İran'ın, kendi topraklarında yer alan Sistan-Belucistan Eyaleti'ne, Hindistan'ın ekonomik yardımları ile kurduğu Çabahar limanı, İran'ın Pakistan ve Afganistan'a giden rotasının kapısı durumunda.

Görüşmede ayrıca Pakistan'ın güneybatı eyaleti Belucistan'da terörist faaliyetler yürüttüğü ve Hindistan İstihbarat Teşkilatı (RAW) ajanı olduğu iddia edilen bir kişinin gözaltına alınmasının da gündeme geldiği belirtildi.

Cuma günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetle İslamabad'da gelmişti.

Ziyaret sırasında, özellikle ekonomik alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesi değerlendirilecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 14:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48