Ruhani'nin Umman ziyareti sürüyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Umman ziyaretinde önemli görüşmeler yapıyor, iki ülke arasında yıllık 10 milyar metreküplük bir doğalgaz anlaşması imzalandı

Ruhani'nin Umman ziyareti sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Umman ziyareti devam ediyor. Ruhani'nin dün başlayan ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirecek anlaşmaların imzalanması bekleniyordu. Beklenen anlaşmalardan ilki imzalandı. İmzalanan yeni anlaşmayla birlikte, İran ve Umman arasında yıllık 10 milyar metreküplük doğalgaz ticareti yapılacak.

İran ve Umman ilişkilerine dair konuşan Ruhani, iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin her zaman iyi ve gelişmekte olduğunu ifade etti.

Umman Başbakan Yardımcısı Fahad bin Mahmud al-i Said ile dün bir görüşme gerçekleştiren Ruhani, bölge şartları ve iki ülke çıkrlarının, Umman ve İran ilişkilerinin gelişmesini gerektirdiğini vurguladı. Tahran ve Maskat ilişkilerinin güçlendirilerek geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Ruhani, iki ülkenin işbirliği konusunda geniş bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ayrıca Umman Başmüftüsü ile de görüştü. Ruhani, Müslümanlar arasında kardeşlik ve dayanışma oluşturulmasının İslam Alimlerinin üzerindeki önemli vazifelerden olduğunu söyleyerek, İslam ülkeleri arasında birlik ve dayanışmanın sağlanması gerektiğini ifade etti. 

Ruhani, mezhepler arası yakınlaşmanın Müslümanları birliğini sağlayacağını söyledi ve radikal düşüncelerden uzak durmak gerektiğini vurguladı. 

DOĞALGAZ ANLAŞMASI

İran ile Umman arasında yıllık 10 milyar metreküplük bir doğalgaz anlaşması imzalandığı açıklandı. Ayrıca bu yeni gaz anlaşması için Körfez çevresine 1 milyar dolar maliyetli bir doğalgaz boru hattının kurulması planlanıyor. 
 
Diğer taraftan Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) ise İran'dan doğalgaz almaması için Umman'a baskı yaptığı da ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 11:15
banner53
YORUM EKLE

banner39