banner39

Ruhani'nin yardımcısı:Tahran'da cami Sünniler'in hakkı

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi, Tahran'da Sünnilerin kendi camilerinde Cuma namazı kılmaları yasal ve dini bir hak ancak bazı yetkililerin dar görüşlülüğü bunun gerçekleşmesine engel oluyor dedi

Ortadoğu 25.02.2015, 17:31 25.02.2015, 17:31
Ruhani'nin yardımcısı:Tahran'da cami Sünniler'in hakkı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

Tahran'daki Sünni din adamları ülkedeki Sünni halkın sorunlarını görüşmek için Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Yardımcısı Ali Yunusi ile bir araya geldi.

İran Davet ve Islah Cemaati'nden yapılan açıklamaya göre, Tahran'da Yunusi'nin ofisinde yapılan görüşmeye otuzdan fazla İranlı Sünni kanaat lider katıldı.

Yunusi, Tahran'ın Sünni halkının önündeki kanuni engeller, Sünnilere ait mekanların yetersizliği gibi konuların ele alındığı görüşmenin önemine vurgu yaparak, "Tahran'da Sünnilerin kendi camilerinde Cuma namazı kılmaları yasal ve dini bir hak ancak bazı yetkililerin dar görüşlülüğü bunun gerçekleşmesine engel oluyor" dedi.

Yunusi bu engellerin mezhebi ve dini olmaktan çok kültürel olduğunu savunurken, Sünni din adamlarına hitaben, "Sizin Cuma namazı ve Bayram namazlarını kılmaya ve saygın ve uygun bir yere sahip olma hakkınız var. Biz de size bu uygunsuz durumu sona erdirmek için yardım etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

CAMİLER ORTAK OLMALI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi, Sünni Şii ayrımı olmaksızın tüm mezheplere kucak açan ortak camilerin teşkil edilmesi gerektiğini ancak bugün itibariyle fıkhi ayrılıklar sebebiyle Sünnilerin ve Şiilerin farklı ibadethanelerde toplandıklarını belirtti.

Yunusi İranlı Sünnilerin sorunlarının takipçisi olacağını ama konunun siyasi bir meseleye ve propagandaya dönüşmemesi konusunda da Sünni din adamlarından dikkatli olmalarını istedi.

Görüşmede Tahran Ehl-i Sünnet Camileri Şurası Temsilcisi İmam Hamza Şeyhepur, Yunusi ve İran hükümetinin İran'daki mezhep azınlıklarının haklarını koruma çabalarını takdir ettiğini söyledi. Şeyhepur, azınlıkların haklarının korunmasına yönelik çabaların, konuyu yavaş yavaş milli bir mesele haline getirdiğini dile getirdi.

Şeyhepur şöyle devam etti "Bugün ibadethanelerin sayısı oldukça fazla ancak imkanları yeterli değil. Yine de Sünni halkın cuma namazı kılması için mescit ve Kur'an kursları var"

Şeyhepur, mescitlerdeki yöneticilerle devlet organlarının iyi ilişkiler içerisinde olması gerektiğine vurgu yaparak, "Bölgedeki istikrarsızlık ve tefrikaya rağmen, Müslümanların birliğini korumak çok önemli ve zaruri" değerlendirmesinde bulundu.

Şeyhepur görüşmede, Punek ve Muhammedşehr gibi bazı ibadet mekanlarının "dar görüşlü bir kısım yetkili" tarafından mühür vurularak kapatılmasından yakındı.

Görüşmede konuşan Bender Abbas kentinin Sünni alimlerinden Şeyh Muhammed Derzend, mezhebi azınlıklara yönelik bir çok sorun olmasına rağmen, hükümette olumlu gelişmeler gördüklerini belirterek, "Yetkililerden birlik doğrultusunda hareket etmelerini bekliyoruz" dedi.

TAHRAN'DA CAMİ İSTEĞİ

Şeyh Derzend, "Tahran'da önemli nüfus oranına sahip Sünni halka talep ettikleri başkentte cami açma izinlerin verilmesinin İran'daki milli güvenliği ve birliği güçlendireceğini" söyledi.

Bir süre önce yetkililer tarafından kapatılan Tahran'daki Punek Mescidi'nin İmamı Mevlevi Abidullah Musazade ise mescidinin kapatılmasının Müslümanların birliğine vurulmuş bir darbe olduğunu belirterek, "Biz hayırlı işler peşindeyiz ve devletin de bizi bu yönde teşvik etmesini ve ibadet mekanları ve Kur'an kursları açmak için bize daha fazla imkan vermesini bekliyoruz" dedi.

Musazade, "Bayramlarda bazı güvenlik güçlerinin Punek ve Sadıkiye mescitlerinin kapısında bekleyerek, namaza girenleri önlemeleri bizi derinden üzüyor ve utandırıyor çünkü bu sahnelere şahit olan insanlar sanki bu mekanlarda kanuna ve İslam'a aykırı işler yapıldığını sanıyor"

Yaftabad Mescidi İmamı İzzetullah Nuri de toplantıda bulunan hükümet temsilcilerinden Sünni halkın sorunlarını çözmek için ilmi çözümler sunmalarını talep etti.

Anayasasında devletin resmi mezhebinin "Caferi Şiilik" olduğu belirtilen İran'da yaklaşık 78,5 milyonluk toplam nüfusun yüzde 85'ini Şiiler oluştururken yüzde 10'luk kesimini Sünniler oluşturuyor.

Başkent Tahran'da 1 milyon Sünni'nin yaşamasına rağmen şehirde Sünnilere ait cami açılmasına izin verilmiyor. Tahran'ın yanı sıra ülkenin Türkiye sınırındaki Batı Azerbaycan, Irak sınırındaki Kürdistan, Pakistan sınırındaki Sistan ve Belucistan eyaletlerinde yaklaşık 6 milyon 850 bin Sünni İranlı yaşıyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?