banner39

Ruhani'ye göre İran yeni bir sayfa açtı

Ruhani, nükleer anlaşmayla İran'ın yeni bir sayfa açtığını, anlaşmadan sadece Siyonistler ve İslam ülkeleri arasında nifak tohumu ekenlerin memnun olmadığını söyledi

Ortadoğu 18.01.2016, 08:34 18.01.2016, 08:34
Ruhani'ye göre İran yeni bir sayfa açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (P5+1) arasında varılan nükleer anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İran dünyayla ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı’’ dedi.

Ruhani, dünya güçleriyle vardıkları nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından yaptığı açıklamada dünya ile ilişkilerde yeni bir dönem başlattıklarını ifade etti. İran’ın hiçbir ülke ya da devlete bir tehdit teşkil etmediğini savunan Hasan Ruhani, İranlıların da bölgede ve dünyada barış, güvenlik ve istikrarın temsilcisi olduklarını kaydetti. Ruhani, bununla birlikte ülkenin egemenliğini savunmaya hazır olduklarını da ekledi.

'NİFAK TOHUMU'

Ruhani, anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili Siyonistler, savaş kışkırtıcıları, İslam ülkeleri arasına nifak tohumları ekenler ve ABD’deki aşırıcılar hariç herkesin memnun olduğunu ifade etti. Nükleer anlaşmanın, gelişmenin yolu olan dünyayla işbirliği ve koordinasyonun önünü açtığını dile getiren Ruhani, “Ekonomik yaptırımların kalkmasından sonra hükümetimizin hedefi, yabancı sermayenin ülkeye gelişinin sağlanması, petrol dışı ürünlerin ihracatına ağırlık verilmesi, petrol ve doğalgaz satışından elde edilecek dövizi en faydalı şekilde kullanmaktır” dedi.

Öte yandan İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Abbas Ahundi, İran’ın Fransız şirketi Airbus’tan 114 yolcu uçağı satın alacağını açıkladı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın 14 Temmuz’da kabul edilen nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylamış, bu kararın ardından, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, önceki gün, İran’a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını açıklamıştı.    

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?