banner15

Rus arkeologlardan Palmira'ya yardım teklifi

IŞİD'den geri alınan antik kentteki en önemli eserlerden bazıları tahrip edilmişti

Rus arkeologlardan Palmira'ya yardım teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'da bir grup gönüllü arkeolog, IŞİD'den geri alınan Palmira antik şehrini yeniden inşa etmek için yardım sunabileceklerini belirtti.

Rusya'nın hava desteğiyle IŞİD'den geri alınan Palmira antik kenti, milyonlarca turistin ziyaret ettiği 'çölün gelini' olarak biliniyor. Palmira'daki çok önemli bazı eserlerin geçen yıl Mayıs ayında tahrip edildiği videolar IŞİD tarafından yayınlanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan arkeolog Otto Ottonello "Daha önceki görüntülere baktığımızda Palmira'nın mevcut durumu korkunç halde ve hepsi sinir bozucu bir manzara" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay, Suriye'de Rus ordusuna ait savaş uçaklarının da IŞİD'in kontrolündeki tarihi Tedmur (Palmira) kentini bombaladığı ve devam eden saldırılarda tarihi kent ve eserlerin hedef alındığı ifade edilmişti. Konuyla açıklama yapan yetkililer Tedmur Kalesi'ni hedef alan Rus uçaklarının surların büyük bir kısmını vurduğunu, saldırın IŞİD'in geçen yıl Tedmur'u ele geçirmesinden beri kente düzenlenen en şiddetli saldırı olduğunu aktarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 11:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48