banner39

Rus askeri polisi Serakib'e girdi

Rusya Savunma Bakanlığı İdlib'in kilit önemdeki ilçesi Serakib'e Rus askeri polisinin girdiğini açıkladı

Ortadoğu 03.03.2020, 14:33
Rus askeri polisi Serakib'e girdi

İdlib'de bir süredir devam eden savaşın kilit noktalarından biri olan Serakib ilçesinde şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Reuters'ın haberine göre, son 1 ay içerisinde iki kez el değiştiren Suriye Milli Ordusu'nun kontrolündeki ilçenin bazı bölümleri yeniden Esad rejimine bağlı güçler tarafından ele geçirildiği öne sürüldü. 

Suriye Milli Ordusu'na yakın kaynaklar ilçenin batı bölümlerinde çatışmaların sürdüğünü belirtirken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Suriye Milli Ordusu'nun kontrolü yeniden ele geçirmek için saldırılarını sürdürdüğünü belirtiyor. Serakib'in 9 ilçesinin rejimin kontrolüne geçtiğini, 4 ilçenin ise Suriye Milli Ordusu'nun elinde olduğu bilgisi aktarıldı.

Suriye Milli Ordusu, İdlib’in güneyindeki stratejik Cebel Zaviye bölgesini kontrol altına aldı. Rejim güçleri ise İdlib’e açılan kapı Serakib’i almak için saldırılarını yeniden yoğunlaştırdı.

Rejim kaynakları, Serakib şehir merkezinde kontrol sağladıklarını ileri sürerken, çatışmaların yoğun şekildiği sürdüğü belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib ve Halep bölgesinde başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı genişleyerek sürüyor. TSK’nın rejim hedeflerine nokta operasyonlar yapması, Suriye Milli Ordusu'nun ilerleyişini hızlandırdı. İdlib’in güneyindeki Zaviya Dağı’nda 20 yerleşim birimi, Suriye Milli Ordusu'nun denetimine geçti.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı'ndan da Serakib için bir hamle geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ilçeye Rus askeri polisinin girdiğini duyuruldu. Daha önce Serakib'de Esad rejimi güçleriyle birlikte, İran ve Rusya'ya bağlı milis kuvvetler savaşıyordu. Moskova, Rus askeri polisinin ilçeye girme kararının 'ilçenin güvenlik bakımından önemiyle' ilgili olduğunu belirtti.

Bölgeye TSK takviye güç sevk etti. TSK’nın Serakib hattında çok sayıda noktaya mevzilenmesi nedeniyle güçlü bir savunma hattı oluşturulduğu ve rejim güçlerinin ilerlemede zorlandığı öğrenildi. Rejim kaynakları, Serakib şehir merkezinde kontrol sağladıklarını ileri sürdü, ancak Suriye Milli Ordusu bu iddiayı yalanladı.

Serakib yakınındaki Sarmin beldesinde bulunan TSK birliklerine de rejim güçlerince saldırı yapıldığı ileri sürüldü. Türk İHA ve SİHA’larının İdlib bölgesinde etkili vuruşlar yapması üzerine rejim, hava sahasını uçuşa kapattığını duyurdu.

Kaynak: süperhaber

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?