banner39

Rus basını: BM'den Suriye'ye 10 bin barış gücü askeri

Bir Rus gazetesi, Suriye'de iç savaşın sona erdirilmesi için 4 ila 10 bin civarında barış gücü askerinin bölgeye gönderilmesinin planlandığını yazdı

Ortadoğu 15.12.2012, 10:15 15.12.2012, 10:15
Rus basını: BM'den Suriye'ye 10 bin barış gücü askeri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ria Novosti, Birleşmiş Milletler kaynaklarına dayandırdığı haberinde Suriye'de krizin çözülmesi için 4 ile 10 bin civarında barış gücü askerinin bölgeye gönderilmesinin planlandığını yazdı.

Kaynak, BM barış gücü kontenjanını oluşturan ülkelerin konuyu ele aldıklarını ve farklı senaryolar üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Haberde, "BM'nin ekstra kaynağının olmaması sorun. BM'nin çeşitli ülkelerde 115 bin civarında barış gücü askeri görev yapıyor. Suriye'ye barış gücü gönderebilmek için, bir kısım yerlerden çıkmak gerekecek." dedi.

BM ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi de 29 Kasım'da yaptığı açıklamada Suriye'de akan kanın durması için barış gücü askerlerinin bölgeye gönderilmesinin zorunlu olduğunu ifade etmişti.

Suriye muhalefeti ise bölgeye acil barış gücü askeri gönderilmesine karşı çıkıyor. Buna göre barış gücü askerlerinin bölgede göreve başlaması sadece Beşşar Esed rejiminin devrilmesini geciktirir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?