Rus destekli muhalif Menna Cenevre'ye gidiyor!

Yarın yapılacak Cenevre görüşmelerine daha önce PYD davet edilmediği için gitmeyeceğini açıklayan Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı Heysem Menna karar değiştirdi ve katılım için 15 kişilik bir liste gönderdi

Rus destekli muhalif Menna Cenevre'ye gidiyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhaliflerin önemli isimlerinden Heysem Menna, Cenevre’de yarın düzenlenmesi planlanan Suriye görüşmelerinin, 1 Şubat pazartesi gününden önce başlamasının mümkün olmadığını iddia etti. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın sözcüsü ise, Cenevre için belirlenen tarihin değiştirilmeyeceğini açıkladı.

Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı Menna, Lozan’da gazetecilere yaptığı açıklamada, BM, Rusya ve ABD’ye ‘görüşmelere katılması gereken muhaliflerden' oluşan yeni bir liste gönderdiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“Listemizi tamamladık. Görüşmelerde olması gereken 15 isim ve 15 alternatif üyeden oluşan, demokratik ve seküler Suriye listesi' olarak tanımlayabileceğimiz bu liste konusunda (BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan) De Mistura’dan, Amerikalılardan ve Ruslardan yanıt bekliyoruz."

"PYD YOKSA BİZ DE YOKUZ" DEMİŞTİ

Menna, "Görüşmeler için davetiyelerin bir bölümünü aldık, diğerlerini de bugün almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Menna dün, PYD lideri Salih Müslim ve Konsey'in diğer eş başkanı İlham Ahmed Cenevre'ye davet edilmediği takdirde kendisinin de görüşmelere katılmayacağını açıklamıştı.

S.ARABİSTAN DESTEKLİ MUHALİFLER GEÇİŞ HÜKÜMETİ İSTİYOR

Cenevre’ye katılım konusunda karar vermek üzere Riyad’da görüşmeleri sürdüren Suudi Arabistan destekli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi ise, Cenevre görüşmelerinde birlik hükümeti değil geçiş hükümeti kurulmasından yana olduklarını duyurdu.

Komite üyesi Nasan Agha, Sky News’e yaptığı açıklamada görüşmeler için belirledikleri şartları BM temsilcisi Staffan de Mistura’ya ilettiklerini ve yanıt beklediklerini söyledi.

KİMLER VAR?

Suriye hükümetini Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in temsil edeceği Cenevre görüşmelerinde, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, 15 muhalif isme davetiye gönderdi.

Davet edilen muhalifler arasında Rusya’nın desteklediği Heysem Menna, Eski Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil ve Suriye’nin eski Dışişleri sözcüsü Cihad Makdissi bulunuyor.

Listede ayrıca Riyad destekli Yüksek Müzakere Komitesi bileşenlerinden eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab, Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Esad el Zubi, Suriye hükümetinin terör örgütü olarak gördüğü İslam Ordusu liderlerinden Muhammed Alluş ve Ahrar uş-Şam’dan bir temsilci de var. Ancak İslam Ordusu ve Ahrar uş-Şam temsilcileri, görüşmelerde bu iki örgütü temsilen değil ‘bağımsız muhalifler’ olarak katılıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 17:23
banner53
YORUM EKLE

banner39