Rus helikopter şirketlerinin gözü İran'da

Geçtiğimiz günlerde İran üzerinde yaptırımların kalkmasının ardından Rus helikopter şirketleri İran'a çok sayıda askeri helikopter satmayı hedefliyor

Rus helikopter şirketlerinin gözü İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, İran'a karşı ekonomik ve mali yaptırımların kaldırılması sonrasında bu ülkeye askeri helikopterler satmayı hedefliyor.

Rus devlet teknoloji şirketi Rostech'in iştiraki durumundaki Rus Helikopterleri'nden yapılan açıklamada, "Yaptırımların kaldırılması, İran'a yeni helikopterler gönderme imkânı sunuyor" dendi.

Şirketin CEO yardımcısı Alexander Shcherbinin, "Rus Helikopter kısa sürede modern helikopterler için İran'ın ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli üretim kapasitesine sahip" dedi.

Cumartesi günü, İran - AB ve ABD dışişleri bakanları arasındaki görüşmeler tamamlanmış ve nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmişti. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu de Tahran'ın nükleer programı uygulamaya başladığını duyurmuş ve uygulanan yaptırımlar kaldırılmıştı.

İran ve P5 + 1 ülkeleri - Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya - 14 Temmuz 2015 günü Viyana'da Eylem Ortak Kapsamlı Planı lakaplı nükleer anlaşma, kesinleşmiş.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:25
banner53
YORUM EKLE

banner39