banner39

banner35

Rus ordusu Halep'i imhaya hazırlanıyor

Rusya havadan ve denizden Halep’e saldırı hazırlığı yapıyor. Suriyeli muhalifler tedirgin. Halep Belediye Başkanı Bretta Hacı aracılığı ile çağrıda bulundu: Binlerce sivil terör bahanesi ile katledilebilir. Rusya intikam peşinde.

Ortadoğu 10.11.2016, 08:06 10.11.2016, 08:06
Rus ordusu Halep'i imhaya hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve Esad ittifakının muhaliflerin kontrol ettiği Halep'in yüzde 40'lık kısmını imha etmeye hazırlandığını belirtti. Halep Belediye Başkanı Bretta Hacı, Akdeniz'e sevk edilen Rus Kuznetsov savaş gemisi ile Lazkiye Himeymin Rus Askeri Üssü'nde olağanüstü hareketlilik yaşandığını söyledi.

300 BİN İNSAN TERÖRİST OLMAZ

Halep'te halen 300 bin sivilin yaşadığını kaydeden Bretta Hacı, Putin yönetiminin binlerce çocuk, kadın ve yaşlı için toplu katliama hazırlandığını, ancak gerçek sebebin Halep halkının teslim olmayı reddetmesi olduğunu ifade etti.

PUTİN'İN TERÖR TANIMI ÇOK GENİŞ

Sahada hiç bir karşılığı olmayan ateşkes sürecinde dahi okul, hastane, fırın, belediye, sivil savunma merkezlerinin vurulmaya devam ettiğini vurgulayan Bretta Hacı, “Öğretmen, öğrenci, doktor, sivil savunma ekipleri ve fırın ustaları da aynı terör konsepti içerisinde görüldüğü için bu merkezler vuruluyor" diye konuştu.

SİVİLLER TAHLİYE EDİLMELİ

Esad ve Putin tarafından 6'sı siviller, 2'si de savaşçılar için olmak üzere 8 geçiş koridoru oluşturuldu. Ancak 10 günlük süre zarfında hiçbir sivil veya askerin geçişi gerçekleşmedi. Bretta Hacı, bu durumun sebebini Yeni Safak'a şöyle anlattı: "Biz güvenli bir geçiş talebinde bulunduk. Siviller kesinlikle tahliye edilmelidir. Halep'te kuşatma sebebi ile hayat iyice yaşanmaz bir hal aldı. Ancak Rejim ve Rusya geçiş koridoruna askerler yerleştirdi. Ayrıca insanlara sakal kesme gibi aşağılayıcı şartlar sundular. Doğal olarak 6 yıldır direnen insanlar ölüm pahasına Halep'i terk etmedi. Şimdi de topluca öldürülerek bedel ödeyecekler. Doğrusu artık söylenecek söz de kalmadı. İntikam alacaklar ve Halep'in muhalif bölgeleri büyük bir vahşete mekan olacak."

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?