banner39

Rus uçakları ana okulunu vurdu

Rus uçakları Halep'te ana okuluna saldırdı, saldırıda bir çok çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi

Ortadoğu 13.01.2016, 15:13 13.01.2016, 16:12
Rus uçakları ana okulunu vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus savaş uçakları, muhaliflerin kontrolünde olan Halep kentindeki Zibdiye mahallesinde bir ana okuluna saldırı düzenledi. Çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiği saldırıda çocuklar, aileleri ve çevrede bulunan vatandaşlar tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

Halep'teki sivil savunma yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Rus uçaklarının Halep'te yönetim karşıtlarının kontrolünde olan Zibdiye mahallesinde bir anaokuluna saldırdı. Bombardımanın ardından 3 çocuk hayatını kaybetti, 25 kişi yaralandı.Hava saldırısının yapıldığı bölgede büyük maddi hasar meydana geldi.

Savaş uçaklarının saldırılarında yaralananların sivil araçlarla bölgedeki sahra hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındığı bildirildi. 

"RUSLAR SİVİLLERİ ÖLDÜREREK İNTİKAM ALIYOR"

Halep'te yerel aktivistlerden Ahmed Ebu Ammar, ''Rus savaş uçakları Halep'te son günlerde sivil yerleşim birimlerinin yanında okulları hedef almaya başladı. Rus uçakları geçen gün Anjara'da bir okula, dün Halep'te bir camiye, bugün ise bir anaokuluna saldırdı. Ruslar, savaş meydanındaki yenilgiden dolayı sivil halkı ve çocukları öldürerek intikam alıyor'' dedi.

Rusların hava saldırılarına rağmen rejimin Halep'te ilerleyemediğini kaydeden Ammar, ''Ruslar rejime verdiği hava desteğine rağmen Esed güçleri Halep vilayetinde muhaliflere karşı ciddi bir ilerleme kaydedemedi. Bu da Rusları daha fazla sınırlı ve saldırgan yapıyor'' diye konuştu.

 Rusya Savunma Bakanlığı, 30 Eylül'de Suriye topraklarındaki terör örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu ancak Rus uçakları daha çok Humus, Hama, İdlib ve Halep'te ılımlı muhaliflere ait karargah ve eğitim kamplarıyla sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?