banner39

Ruslar ve Esad ordusu vuruyor; Halep yanıyor...

Esad ve Rus savaş uçaklarının, Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te muhalif bölgelere düzenlediği hava saldırı şiddetlendi. Son bir haftada 2 bine yakın hava saldırısı düzenlendi. En az bin sivil hayatını kaybetti.

Ortadoğu 28.09.2016, 12:45 28.09.2016, 12:56
Ruslar ve Esad ordusu vuruyor; Halep yanıyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve Esad ordusunun Suriye'de muhaliflere ve yerleşim bölgelerine düzenlediği saldırılar şiddetlendi. Son bir haftada iki bine yakın hava saldırısının yapıldığı Halep'te, en az bin sivil hayatını kaybetti.

Uluslararası haber ajanslarına göre, hava saldırılarının ardından Esad ordusu kapsamlı bir kara harekatı da başlattı. Yüzbinlerce sivilin kuşatma altında kaldığı bölgede insani kriz gün geçtikçe büyüyor

SON ZAMANLARIN EN BÜYÜK SALDIRILARI BAŞLADI

Bu harekatın geçen hafta sonu sona eren ateşkes sonrasındaki en büyük saldırı olduğu da belirtildi.

Halep Suriye iç savaşında en yoğun mücadele verilen bölgelerin başında geliyor. Kentin savaşan iki taraf için de büyük bir stratejik ve sembolik anlam taşıdığına işaret ediliyor. Esad rejimi eski ticaret merkezi olan Halep’in batısını, muhalefet güçleri ise doğusunu kontrolleri altında tutuyor.

İNSANİ KRİZ BÜYÜYOR; YARDIMLAR AZALDI

Suriye’de hava saldırıları sonrasında enkaz altında kalan yaralıları kurtarma operasyonları yapan Beyaz Baretliler'in Başkanı Raed, hava saldırılarının hedeflerinde kendilerinin de olduğunu, Halep’teki son saldırılarda 19 tane ambulans araçlarının hedef alındığını, şu anda Halep’te sadece 30 doktor kaldığını bildirdi.

"RUSYA HAVA SALDIRILARI BAŞLADIKTAN SONRA SİVİL ÖLÜMLERİ ARTTI"

Raed konuşmasında, Rusya’nın Halep bölgesinde gerçekleştirdiği hava saldırılarına da değindi.

Rusya’nın Suriye’de hava operasyonları başlattıktan sonra Suriye’de sivil ölümlerinin arttığını belirten Raed, kurtarma operasyonları sırasında enkaz altında gördükleri hayatını kaybetmiş kişilere dokunamadıklarını ve bütün enerjilerini yaralılar için harcadıklarını anlattı.

VAKUM VE MİSKET BOMBALARIYLA VURUYORLAR

Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinde muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgeye düzenlenen hava saldırısında 6 sivilin ölmüştü. Halep'teki sivil savunma yetkililerinden Mahmud Aluş, yaptığı açıklamada, Rus ordusuna ait savaş uçağının muhaliflerin denetiminde bulunan Meşhed semtindeki yerleşim alanını "vakum" bombasıyla vurduğunu söylemişti.

Esed rejimi, ABD ve Rusya öncülüğünde 12 Eylül'de başlayan ateşkesi 19 Eylül'de bitirdiğini ilan etmiş ve Rus ordusuyla birlikte Halep merkezinde muhaliflerin kontrolündeki doğu bölgelerine şiddetli bombardımanlara başlamıştı.

HALEP NİYE ÖNEMLİ?

Rusya destekli Esad güçlerinin ve muhaliflerin Halep'i kontrol altına almak için verdikleri mücadele, kentin stratejik önemini de ortaya koyuyor.  

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep ve etrafına hakim olmak, hem siyasi, ekonomik ve askeri açılardan önemli bir avantaja sahip olmakla eşdeğer anlamına gelirken, hem de her iki taraf açısından da büyük bir moral güç anlamına gelecek.

Suriye’nin ikinci büyük kenti olan Halep, ülkenin sanayi ve ticaret başkentiydi. DAİŞ'in elindeki Rakka’dan farklı olarak Türkiye’ye yakın olması nedeniyle de, son derece stratejik öneme sahip. Türkiye'nin bölgede tampon bölge kurulması konusundaki talebi, kentin rejimin eline geçmesi durumunda, uygulamada zora girecek.

Halep'in özellikle kenar semtlerinin kuzeyden soyutlanmasıyla; rejimin Lazkiye’den İdlib ve Halep koridorunda ilerleyerek muhalifleri bir alanda sıkıştırmasının önü de açılmıştı. Muhalif güçlerin Ağustos ayı başında kuşatmayı kırarak yeni bir ikmal yolu oluşturmaları ise çatışmaları şiddetlendirdi. 

Halep’i ele geçiren ülkenin kuzey sahasına da hükmetmiş olacak. Halep’in “düşmesi” halinde ise muhaliflerin elindeki diğer bölgelerin, rejim kontrolüne geçme riski daha da artacak. İdlib’in muhaliflerin eline geçmesi sonrasında Halep’in rejim için önemi daha da artmıştı.

Haseke hariç kuzeydeki hakimiyetini büyük oranda kaybeden rejim, kentteki mevcut hattın korunmasına ve aynı zamanda Halep - Hanasır - Hama - Lazkiye hattının tutulmasına ciddi bir anlam yüklüyor.

Eğer rejim Halep hattını koruyamazsa, kuzeydeki varlığını tamamen kaybederek Şam - Humus - Lazkiye hattına sıkışacak.

Kenti muhaliflerin tamamen alması durumunda, muhalifler için Suriye'nin kuzeyindeki cepheye olan askeri yığınağın, ülkenin güneyine kaydırılmasının yolu açılacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?