banner39

'Rusya 76 günde bin 300 kişiyi öldürdü'

Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Barri, 'Rusya 76 günde bin 300 kişiyi öldürdü' dedi.

Ortadoğu 15.12.2015, 18:10 16.12.2015, 08:00
'Rusya 76 günde bin 300 kişiyi öldürdü'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de 76 günden bu yana savaşa müdahil olan Rusya'nın saldırılarında 1300 ÖSO üyesi, ılımlı muhalif ve sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Barri, IŞİD ile mücadele için savaşa dahil olduğunu açıklayan, ancak hedefini ÖSO ve ılımlı muhalifler olarak belirlediğini öne sürdüğü Rusya'nın, PYD denetimindeki Afrin'e de 2 helikopter silah yardımında bulunduğunu iddia etti.

Suriye Geçici Hükümeti'nin Gaziantep'teki merkez binasında beraberinde Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ve Adalet Bakanı Abdulrezzak El Hüseyin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen ÖSO Genelkurmay Başkanı Barri, Rusya'nın 76 gündür Suriye'de rejime destek verdiğini ve özgürlük isteyen muhalifler ile sivilleri hedef aldığını söyledi.

'AMACI ESAD VE REJİMİNE DESTEK VERMEK'

Rusya'nın terörle mücadele ve muhalefete yardım amacıyla Suriye'de bulunduğunu açıkladığını ancak bu durumun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Barri şöyle dedi:

"Rusya'nın bugün Suriye'de tek amacı var o da Esad'a ve rejimine destek vermek. Savaş uçakları, savaş gemileri ile diktatör rejim lehine muhalifleri bastırıyor. Tek amaç rejimin ayakta kalmasını sağlamak. IŞİD ile mücadele edeceğini söyleyen Rusya, 76 günlük süreçte hava saldırılarının yüzde 5'lik kısmını IŞİD'e karşı gerçekleştirirken, yüzde 95'lik kısmında ise Özgür Suriye Ordusu, ılımlı diğer muhalif gruplar ile sivilleri hedef aldı. Hama, İdlib, Dara, Şam gibi birçok noktadaki Özgür Suriye Ordusu birlikleri ve karargahları hava harekatında hedef alındı."

PYD'YE SİLAH YARDIMI

Barri, uluslararası kamuoyuna muhaliflere yardım edeceğini aktaran Rusya'nın, Suriye'de sadece PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye silah yardımı yaptığını da öne sürerek, "Afrin'e inen 2 Rus helikopteri buraya silah ve teçhizat desteği sağladı. Üstelik bu yeni değil daha önce de 2 kez PYD'ye Afrin'de silah desteği sağlandı" dedi.

RUSYA SAĞLIK MERKEZİNİ VURDU

Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Muhammed Vejih Cuma ise, Rusya'nın hava saldırılarında sadece son 3 gün içerisinde 23 sağlık merkezinin hedef alındığını ileri sürdü. Cuma, saldırılarda 78 sağlık personelinin öldüğünü kaydederken, kullanılan silahların imha amaçlı olduğunu ve yaralanan 7 kişiden 5'inin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamasının bunun en bariz örneği olarak gösterilebileceğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (1)
hasan hüseyin bakay 6 yıl önce
ölenlerin akrabaları rusya aleyhine uluslararası mahkemelerde taminat ve ceza talepli kan davası açmalı, buna avukatlar ve savcılar önayak olup destek vermeli sivil bölgelere saldırılar konusunu uluslararası konuma taşımalıdırlar.
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?