banner39

banner35

Rusya da Suriyeli muhaliflere füze verilmesine karşı

Rusya Suudi Arabistan'ın Suriyeli muhaliflere omuz üzerinden ateşlenebilen uçaksavar füzeleri vermesinin tehlikeli olacağını açıkladı

Ortadoğu 26.02.2014, 13:11 26.02.2014, 14:08
Rusya da Suriyeli muhaliflere füze verilmesine karşı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Suudi Arabistan'dan Suriye'ye "Ortadoğu ve ötesindeki güvenliği etkileyeceği için" MANPAD füze göndermemesini istedi.
 
Cenevre 2 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, Amerika ve Suudi Arabistan, Suriyeli muhalifleri daha güçlü silahlarla silahlandırmak için girişimde bulunma kararı almıştı. İlk etapta muhaliflere omuzda taşınan ve havaya doğru ateşlenebilen uçaksavar füzeleri olan MANPAD füzelerinin de verileceği söylenmişti. Ancak Amerika buna karşı çıkmış ve bu füzelerin muhaliflere verilmesinin bölge güvenliğini tehdit edebileceğini açıklamıştı.
 
Füzelerin, sivil uçakları veya ticaret uçaklarını hedef alabileceğini belirten Amerikalı yetkililer Suudi Arabistan'ın bu niyetinden vazgeçmesini istedi.
 
Benzer bir tepki de Rusya'dan geldi. Rus yetkililer Suriyeli muhaliflere uçaksavar MANPAD füzelerinin verilmesinin bölgedeki güvenliği tehdit edeceğini, Suudi Arabistan'ın böyle bir adım atmasının yanlış olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?