banner39

Rusya Enerji Bakanı Tahran'da

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, İran'da kurulması planlanan bin 400 megavat kapasiteli termik santralin yapımıyla ilgili anlaşma üzerindeki çalışmaların, gelecek günlerde tamamlanacağını söyledi.

Ortadoğu 14.03.2016, 19:58 14.03.2016, 19:58
Rusya Enerji Bakanı Tahran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başkent Tahran’da Enerji Bakanlığı binasında İran Enerji Bakanı Hamid Çit Çiyan ile bir araya gelen Rusya Enerji Bakanı Novak, İran'ın güneyindeki Bender Abbas kentinde kurulması planlanan, "Bin 400 megavat kapasiteli termik santralin" inşaasıyla ilgili anlaşmanın gelecek günlerde imzaya hazır hale geleceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçtiğimiz aylardaki İran ziyareti sonrasında özellikle enerji alanında olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştiğini belirten Novak, "Bin 400 megavat kapasiteli termik santralin yapımıyla ilgili anlaşma üzerindeki çalışmalar, gelecek günlerde tamamlanacak" ifadelerini kullandı.

Novak, "Ayrıca, atom enerji santrali, Azarbeycan ve Ermenistan üzerinden elektrik nakli sağlayacak sistemin kurulumu, enerji üretim terminallerinin modernizasyonu da iki ülke arasındaki işbirliği konuları arasında yer almaktadır" şeklinde konuştu.

İran Enerji Bakanı Çiyan, "Rusya Devlet Başkanı'nın İran'ı son ziyaretinde su ve elektrik konusunda bazı anlaşmalar yapılmıştı. Bugünkü toplantımız o anlaşmaların devamı niteliğindedir" dedi.

Çiyan, "Anlaşmalardan biri Bender Abbas'da bin 400 megavatlık termik santral yapımıydı. 1'inci fazın yapımıyla ilgili anlaşma bu hafta sonuna kadar hazırlanacak. Ayrıca enerji üretim terminallerinin modernizasyonu Tahran-Moskova işbirliği konuları arasında yer alıyor" açıklamasında bulundu.

Nisan ayında Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, İran, Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan elektrik ağı bağlantısıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirileceğini dile getiren Çiyan, "Yapılan anlaşmaların takibi için iki ülke arasında daimi ortak komite kurulacak" şeklinde konuştu.

Rusya Enerji Bakanı Novak, İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi ve İran Petrol Bakanı Bijen Zengene'yle de bir araya geldi.

İran-Rusya arasındaki ticaret hacmi 2014 yılında, bir önceki yıla oranla yüzde 5 artarak 1 milyar 700 milyon dolara yükseldi. Geçtiğimiz aylarda Rusya'da düzenlenen iki ülke işbirliği komisyonu toplantısında, bu rakamın yakın gelecekte 10 milyar dolara çıkartılması kararlaştırıldı.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?