banner15

Rusya: Esad bizim değil, Batı'nın dostuydu

Esad'ın uzun dönem Rusya'nın değil Batının dostu olduğunu belirten Rusya Dışişleri Sözcüsü, Esad'ı değil ülkedeki meşru hükümeti desteklediklerini savundu

Rusya: Esad bizim değil, Batı'nın dostuydu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı kişisel olarak desteklemediklerini, ülkedeki meşru hükümeti desteklediklerini savundu.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Zaharova, “Bizim desteklediğimiz Esad değil. Onun (Esad’ın bir zamanlar) bizim dostumuz değil, Batı’nın dostu olduğunu kimse unutmasın” dedi.

Zaharova sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, meşru hükümetin yerinde kalmasını destekledik. Zira devlet başkanı giderse, onunla birlikte hükümetin ve ordunun da dağılacağını biliyorduk. Libya bize bunu göstermişti.”

Zaharova’ya göre, Rus hava güçlerinin Suriye’ye konuşlandırılmasının nedeni de bu ülkenin ‘çökmesini’ önlemek ve terörle mücadele etmekti.

Rus sözcü, “Rusya’nın, ‘iç savaşta Esad’ı desteklemek için hava güçlerini Suriye’ye gönderdiğini’ söylüyorlar. Eğer Rusya, 2011 ya da 2012 yıllarında yani iç savaş olarak nitelenebilecek bir dönemde askerlerini Suriye’ye gönderseydi, böyle söylemek mümkün olabilirdi. Ama böyle olmadı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48