banner39

Rusya: Esad'a sığınma hakkı vermeyiz

Rusya, Esad'a siyasi sığınma hakkı vermeyeceklerini, bu tarz propagandanın kötü niyetliler tarafından yapıldığını açıkladı

Ortadoğu 29.07.2012, 10:15 29.07.2012, 10:15
Rusya: Esad'a sığınma hakkı vermeyiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye lideri Beşşar Esad'ın dostları olmadığını, kendisine siyasi sığınma hakkı verilmesi gibi bir düşüncelerinin de olmadığını söyledi.

Moskova'da basın mensuplarının konu ile ilgili sorularını yanıtlayan Lavrov, "Esad'a siyasi sığınma düşünmüyoruz. Dünya kamuoyunun aklına bu fikri yerleştirmeye çalışanlar bunu kötü amaçlarla yapıyor. Biz Suriye rejiminin yakın dostu değiliz ve olmadık da. Onun en yakın dostları Avrupa'da. Birileri bu şekilde sorunu çözmek istiyorsa, bunun için kendi imkanlarına kafa yorsun... Esad'a sığınma vermek gibi ne bir düşüncemiz ne de anlaşmamız var." dedi.

Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili kendilerini suçlu göstermeye çalışanlara da sitemde bulunan Lavrov, "Bunların hepsi provokasyon. Rusya ve Çin'in bloke etmeleri yüzünden Suriye'de söz konusu gelişmeler yaşanıyor iddiasındalar. Sözde bu suçu bize ve Çin'in üzerine atıyorlar. Bizim bloke ettiğimiz tek basit şey şu: İç ihtilafta BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla bir tarafın desteklenmesini öngören girişimi bloke etmek." şeklinde konuştu.

Gelecekte Suriye muhalefeti ile görüşeceklerini de kaydeden Lavrov, Suriye muhalefetinin kendilerini Suriye'de devrim olduğuna ikna etmeye çalıştığını söyledi. Lavrov, "Bu bir devrimse neden BM Güvenlik Konseyi'nden yardım istiyorsunuz? Devrimler halk tarafından yapılır." eleştirisi getirdi.

Lavrov, Suriye'de tüm taraflarla diyaloglarının olduğunu, Rusya'da ya da dışarıda bir kısım kontaklarının olacağını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?