banner39

Rusya Halep'teki ateşkesi uzattı

Rusya, Halep'te bugün uygulanan 8 saatlik ateşkesin Suriyeli muhalif grupların kentten ayrılması ve yeni saldırılar düzenlememesi şartıyla uzatılabileceğini duyurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla ateşkes 24 saat daha uzatıldı

Ortadoğu 20.10.2016, 16:54 20.10.2016, 16:58
Rusya Halep'teki ateşkesi uzattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kremlin'den yapılan açıklamada, Halep'te muhaliflerin açılan koridordan kenti terk etmeleri ve yeni saldırı düzenlemeleri şartıyla 8 saatlik ateşkesin uzatılabileceği belirtilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla ateşkes 24 saat uzatıldı.

8 SAATLİK ATEŞKES DEVREDE

İnsani krizle karşı karşıya olan Suriye'nin Halep kentinde 8 saatlik bir ateşkes devreye girdi.
Suriye ordusu akşam 20.00'ye kadar Halep'in doğusuna düzenlediği hava bombardımanlarına ara verdi. Ateşkes sırasında Halep'teki sivillerin ve muhaliflerin kenti terk etmesi isteniyor. Bunun için iki güvenli koridor açıldı.
Ancak bu bölgelerden çatışma haberleri geliyor. Halep'te yaklaşık 900 militanı bulunan El Nusra Cephesi bölgeyi terk etmeyeceğini açıkladı.

ATEŞKES UZATILDI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Halep'teki ateşkesin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in isteğiyle 24 saat uzatıldığını duyurdu. Şoygu ayrıca uzatma kararının Şam yönetiminden de destek gördüğünü belirtti.

Suriye ordusunun Halep'e yönelik operasyonu yaklaşık 1 ay önce başladı. Halep'in doğusunun hedef alındığı harekatta bölgedeki altyapı çöktü ve hastaneler kullanılamaz hale geldi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?