banner39

Rusya İran ve Suud arasında arabulucu olmak istiyor

Bir Rus yetkili Suudi Arabistan ile İran arasında yükselen tansiyonun düşürülmesi için arabuluculuk yapabileceklerini söyledi

Ortadoğu 04.01.2016, 12:10 04.01.2016, 16:12
Rusya İran ve Suud arasında arabulucu olmak istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Suudi Arabistan ile İran arasında yükselen tansiyonun düşürülmesi için arabuluculuk yapabileceklerini açıkladı.

Rusya Dışişleri yetkilisi, RİA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, Moskova'nın, Suudi Arabistan ile İran arasında gerilimin tırmanmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

"Gerilimin sonlandırılması için İran'la Suudi Arabistan arasında arabulucu olmaya hazırız" ifadelerini kullanan yetkili, her iki ülkenin de Suriye sorununun çözümlenebilmesi için yürütülen uluslararası toplantılara katılmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

ALMANYA’DAN DİYALOG ÇAĞRISI 

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, "Her iki ülkeye de diyalog kurarak görüşmelerini öneriyoruz. Suudi Arabistan ve İran'a ikili ilişkilerini iyileştirmek için olabilecek tüm olanakları kullanma çağrısını yapıyoruz" dedi.

FRANSA'DAN SUKÛNET ÇAĞRISI

Fransa, Suudi Arabistan ve İran arasında ortaya çıkan diplomatik gerginliğin düşürülmesi için taraflara çağrıda bulundu. 

Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll, bakanlar kurulu toplantısının ardından konuyla ilgili basına açıklama yaptı.

Bölgedeki mevcut gerginliğe ve durumun daha da kötüleşme riskine dikkati çeken Le Foll, Fransa'nın bu sorunun siyasi şekilde çözümünü arzu ettiğini ifade etti. Le Foll, "Fransa, iki tarafa da gerginliği düşürmesi çağrısı yapıyor" dedi. 

Ülkesinin bölgede önemli rol oynadığını ve tüm taraflarla temasının bulunduğunu kaydeden sözcü Le Foll, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kısa süre sonra Paris'e resmi ziyaret yapacağını hatırlattı.

Le Foll, ülkesinin ilke olarak bütün idam cezalarını kınadığını belirterek, "Fransa, ne şartta ve nerede olursa olsun idam cezalarını kınar, bu konudaki tavrımız değişmedi" diye konuştu. 

 

Yorumlar (1)
mustafa 7 yıl önce
Türkiye'den de arabuluculuk isterler.
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?