Rusya, İran'ın S-300'lerini imha etti

İran'ın parasını ödediği halde alamadığını söylediği S-300'ler, Rusya tarafından sökülerek başka üretimlerde kullanıldı

Rusya, İran'ın S-300'lerini imha etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya, İran'a sevkiyatı iptal ettiği S-300 füze savunma sistemlerini parçalayarak diğer üretimler için kullandı.

MAKS-2013 uluslar arası havacılık fuarında konuşan Rus silah şirketi Almaz-Antey Genel Direktörü Vladislav Menşçikov, "İran'a gönderilmesi planlanan S-300'ler şu an yok. Biz tüm bunları parçaladık. Bizim her ürünümüz müşteriye özel üretilir. Bunlar bir başkası için aynıyla kullanılamaz. Bu açıklamalarıma güvenebilirsiniz..." dedi.

Farklı ekipmanlar ve farklı software yapıları olduğunu belirten Rus yetkili, "Maalesef başka tercihimiz olmadı. İran'a verilecek sistemleri parçaladık..." ifadelerini kullandı.

Rusya ve İran arasında S-300 füze savunmalarının satışı ile ilgili anlaşma 2007'de imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, Rusya Tahran'a 800 milyon dolar karşılığında 5 adet S-300 PMU-1 füze savunma sistemi teslim etmesi gerekiyordu.

Haziran 2010'da BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik dördüncü yaptırım paketi çerçevesinde Rusya sevkiyatı iptal etti.

ABD ve İsrail'den gelen tepkileri dikkate alan Rusya lideri Dmitri Medvedev 22 Eylül 2010'da BM kararını onayladı ve 7 Kasım'da da İran'a yönelik S-300 sistemlerinin satışı iptal edildi.

Tahran Rus silah ihraç şirketi Rosoboronexport aleyhine anlaşmayı yerine getirmediği gerekçesi ile Cenevre'de 4 milyar dolarlık dava açtı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 14:21
banner53
YORUM EKLE

banner39