banner39

Rusya: Libya Suriyeli muhalifleri eğitiyor

Rusya, Libya'da "Suriyeli devrimciler için özel bir eğitim merkezi" kurulduğunu iddia ediyor

Ortadoğu 08.03.2012, 10:25 08.03.2012, 10:28
Rusya: Libya Suriyeli muhalifleri eğitiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Libya hükümetini Suriyeli devrimciler için bir eğitim merkezini desteklemekle suçladı ve NATO'dan geçen yıl Libya'daki ayaklanma sırasında sivil ölümleri nedeniyle özür dilemesini talep etti.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, ülkesinin, hükümet yetkililerinin desteğiyle Libya'da "Suriyeli devrimciler için özel bir eğitim merkezi" kurulduğu bilgisini aldığını söyledi.

Çurkin, "Libya silahlarının bölgede kontrolsüz biçimde yayılmasından" duydukları endişeyi dile getirerek, Suriye hükümetine saldırmak için savaşçı eğitmenin, Ortadoğu'daki istikrarı baltaladığını kaydetti.

Vitali Çurkin, NATO'nun Libya operasyonuyla ilgili olarak da "NATO'nun sivil ölümlerinin varlığını tanımasını, özür dilemesini ve uygun tazminatı ödemeye hazır olduğunu söylemesini bekliyoruz" dedi.

Libya Başbakanı Abdürrahim El Kib ise "Libyalıları ilgilendiren bir konunun, herhangi bir ülke tarafından diğer ülkelere karşı siyasi propaganda malzemesi edilmemesi gerektiğini" söyledi.

El Kib, Suriye'deki durumun, Libya'da geçen yılki ayaklanmayla "kesinlikle benzerlik gösterdiğini" ifade ederek, dünyaya "özgürlüklerini elde etmeleri" için Suriye halkına yardım etmesi çağrısında bulundu.

Abdürrahim El Kib öte yandan, NATO müdahalesi çağrısı konusunda, kriz hakkında dünyaya ne yapılacağını söylemenin Libya'nın işi olmadığını bildirdi.

ABD'nin BM Büyükelçisi Susan Rice da Rusya Büyükelçisinin NATO konusundaki açıklamalarını eleştirerek, Libya konusunda uluslararası komisyonunun yaptığı soruşturmada, NATO'nun, "sivil ölümlerini önlemek için açık bir kararlılıkla yüksek hassasiyetli bir kampanya yürüttüğü" sonucuna varıldığını hatırlattı.

Çin'in BM Büyükelçisi Yardımcısı Wang Min ise komisyonun, NATO'nun hava saldırılarının sivil ölümlerine yol açtığını açıkladığına dikkati çekerek, yeniden bir BM soruşturması yapılması çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?