banner39

Rusya, Mısır'da nükleer santral kuracak

Putin'in Kahire ziyaretinde Mısır'da nükleer santral kurulmasını öngören anlaşma imzalandı

Ortadoğu 11.02.2015, 08:46 11.02.2015, 08:46
Rusya, Mısır'da nükleer santral kuracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır ile Rusya arasında, Mısır'da nükleer santral kurulmasını içeren mutabakat zaptı imzalandı. ABD ise barışçıl amaçlarla kullanılacak nükleer santrallere karşı olmadıklarını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kahire ziyareti kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yle düzenlediği basın toplantısı öncesi, elektrik üretimi için Mısır'da nükleer santral inşa edilmesi konusunda anlaşma yapıldı.  

Mısır'ın kuzeydoğu Akdeniz kıyısındaki Ed-Dab'a bölgesinde nükleer santral inşasını öngören zapta, Mısır Elektrik Bakanı Muhammed Şakir ile Rusya Federasyonu Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko, imza attı.  

Putin, protokole ilişkin, anlaşmadan somut sonuçların çıkması durumunda Rusya'nın, nükleer enerji santrali kurulmasının yanı sıra bu alanda sektör oluşturmayı hedeflediğini ifade etti.  

Putin'in ziyareti öncesinde Rus basınına demeç veren Sisi, nükleer enerji santrali konusunda "50 ve 60'lı yıllarda olduğu gibi Rus dostlarının destek olacağını umduğunu" söylemişti. 

Mısır'ın 1986'da başlatmayı planladığı Dab'a Nükleer Enerji Santrali Projesi, o dönemde meydana gelen Çernobil faciası ve finansman eksikliği nedeniyle gündemden düşmüştü. Mısır'da son dönemde yaşanan enerji sıkıntısı, nükleer enerji alanında söz konusu projeyi yeniden gündeme getirdi.

ABD: NÜKLEER SANTRALE KARŞI DEĞİLİZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Mısır’da barışçıl amaçlı nükleer santral kurulmasına karşı olmadıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’ye, günlük basın brifinginde, Mısır ile Rusya arasında, Mısır’da nükleer santral kurulmasını içeren mutabakat zaptının imzalanmasına ilişkin yaklaşımları soruldu.

Barışçıl nükleer programları desteklediklerini belirten Psaki, "Mısır’ın da imza sahibi olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı altındaki yükümlülükler yerine getirildiği müddetçe ve güvenlik, (nükleer silahların) yaygınlaşmasını önleme, ihracatının kontrolü ve fiziksel güvenliğine yönelik yüksek uluslararası standartlar sıkı bir şekilde takip edildikten sonra barışçıl nükleer güç programlarını destekliyoruz" ifadesini kullandı.

"O halde Rusya ve Mısır arasında barışçıl amaçlı nükleer bir anlaşmaya karşı değilsiniz" sorusuna Psaki, "Hayır" cevabını verdi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?