Rusya: Suriye, G20 gündeminde değil

Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı Dmitri Peskov ''Suriye, G20 liderlerinin resmi gündeminde yok'' dedi

Rusya: Suriye, G20 gündeminde değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov, St.Petersburg'da düzenlenen G20 zirvesinde liderlerin resmi gündeminde Suriye konusunun olmadığını açıkladı.

Zirve ile ilgili değerlendirmede bulunan Peskov, "Suriye konusunda özel bir oturum planlanmıyor. Ancak liderlerin ikili görüşmelerinde ve liderlerin değerlendirmelerinde gündeme gelebilir..." dedi.

Peskov, Putin ve Obama arasında ikili bir görüşme olmayacağı ile ilgili durumda herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi. Obama'nın gün içinde St. Petersburg'a gelmesi ve G20'nin açılış oturumuna katılması bekleniyor. Obama'nın erken ayrılacağı yönündeki bilgiler de henüz netlik kazanmış değil.

Rusya ve ABD, G20 zirvesi öncesi Moskova'da bir zirve planlamıştı. Zirvede Obama ve Putin ikili ilişkiler ve uluslararası sorunları masaya yatıracaktı. Rusya'nın bir yıl süre ile CIA eski çalışanı Edward Snowden'e siyasi sığınma hakkı vermesi üzerine Obama, Moskova programını iptal etmişti. Beyaz Saray, Obama ve Putin'in G20'de de ikili bir görüşme yapmayacağını açıklamıştı.

Moskovski Komsomolets gazetesi ise Obama ve Putin'in St. Petersburg'da bir araya geleceğini, ancak bunun kamuoyuyla paylaşılmayacağını iddia etti.

Erdoğan'ın Putin ve Obama ile görüşmeleri ise henüz netlik kazanmış değil.

Liderlerin resmi gündeminde sürdürülebilir kalkınma, istihdam, vergi adaleti ve diğer ekonomik konular var.

OTURMA DÜZENİ İÇİN SOĞUK SAVAŞ

ABD ile Rusya arasında Snowden meselesi ile başlayan ve Suriye ile devam eden gerginlik, G-20 zirvesinin oturma planını bile değiştirtti. Oturma planı, Obama ve Putin'in yakın olmaması için Kiril alfabesi yerine Latin alfabesine göre yapıldı.

KİRİL YERİNE LATİN ALFABESİ İLE OTURMA PLANI

Kiril alfabesi uyarınca yapılan ilk oturma planında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında sadece Suudi Arabistan Kralı Abdullah yer alıyordu.

Ancak iki lider arasındaki tansiyonun zirve öncesi tırmanmasıyla oturma planında değişikliğe gidildi ve yeni düzenleme Latin alfabesine göre yapıldı.

ERDOĞAN ARALARINDA OLACAK

Yeni planda Obama ile Putin arasında aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı David Cameron'ın da bulunduğu 5 lider yer alıyor.

Zirveyi yaklaşık 3 bin gazeteci takip ediyor. Sabahın ilk saatleri ile birlikte gazeteciler, G-20 zirvesinin yapılacağı St. Petersburg'daki Konstantin Sarayı'na teknelerle taşındı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 13:36
banner53
YORUM EKLE

banner39