banner39

Rusya, Suriye Limanı'na 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Rusya, Suriye ile ilk ortak deniz tatbikatını yaparken diğer yandan Suriye Limanı inşası içina 500 milyon dolarlık yatırım yaparak, tahıl ihraç edeceği ve Demiryolları inşa edeceği açıklandı

Ortadoğu 18.12.2019, 16:33
Rusya, Suriye Limanı'na 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Rusya yıllar süren savaş sonrası harabeye dönen Suriye'de bir dizi yatırım ve ticari proje başlattı.

Suriye rejimi lideri Beşar Esed'i sekiz yıl süren bir iç savaşta destekleyen Rusya 2015'ten bu yana da Esed'e hava operasyonları ile destek veriyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov’un Suriye başkenti Şam’a yaptığı gezi hakkında beş proje açıklandı:

1- Petrol arama

Suriye parlamentosu, üretimi artırmak amacıyla iki Rus şirketiyle petrol arama sözleşmelerini onayladı.

Devlet haber ajansı SANA, anlaşmaların keşif ve üretimi, Suriye'nin kuzeydoğusundaki bir petrol sahası ve Şam'ın kuzeyindeki bir gaz sahası dahil olmak üzere üç blokta kapsadığını söyledi . SANA, sözleşmelerin bu yılın başlarında Mercury LLC ve Velada LLC olarak tanımladığı iki Rus firması ile imzalandığını söyledi.

2- Tartus limanı

Suriye'nin Tartus limanında önümüzdeki dört yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yapacak. 

Rusya'nın Suriye'de 2017 yılında 49 yıllığına kiraladığı limanda ihtiyaç duyulan altyapının inşaatının önümüzdeki yıl başlayabileceğini söyledi. Rus Donanması, Rusya'nın Akdeniz'deki tek deniz üssü olan Tartus'ta, Suriye ve Rus birliklerinin  Salı günü (17 Aralık 2019) ilk ortak tatbikatlarını yaptıkları bir askeri tesis işletiyor . 

Ayrıca, Suriye'nin Esed'e karşı çıkan kuvvetlere karşı hava saldırıları için kullandığı Suriye'nin kıyı Lazkiye bölgesinde de bir hava üssü bulunuyor. Geçen ay, Moskova, Suriye'nin kuzeyindeki bir havaalanında bir helikopter üssü kurduğunu söyledi.

3- Tahıl gönderileri

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Rusya'nın Orta Doğu pazarlarındaki varlığını artırmak için Tartus'ta bir hububat merkezi kurmayı planladığını belirtti.

Suriye'ye insani yardımda 100.000 mt tahıl tahliyesinin Aralık ayı sonunda başlayıp baharın sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’ya kattığı Kırım’daki limanlar, Suriye’nin güvenilir bir gıda kaynağına sahip olmasını sağlamak için son yıllarda Tartus limanına fazla tahıl ihraç etti.

4-Demiryolu inşaatı

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov Associated Press'e verdiği demeçte demiryolu aracılığıyla Basra Körfezi ile Suriye'nin Akdeniz kıyılarını bağlamak için planları olduğunu da söyledi.

Demiryolları ve elden geçirilen Tartus limanı, İsrail’in kuzey sınırına, İran’ın İsrail’in kuzey sınırına silah temin etmesini kolaylaştırabilir. Tahran’ın Lübnan’daki vekilleri (Hizbullah) gelecekteki çatışmalarda kullanabilir. 

5- BM yardımı

Rusya bakanlar  kurulu, 2019’da Suriye’ye Suriye’ye yardım çabalarının bir parçası olarak yaklaşık 17 milyon dolar tahsis etti. 

Kaynak: moskow times, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?