banner15

Rusya 'Suriye trafiği'nde sona yaklaştı

Rusya, Suriyeli tarafları bir araya getirmek için başlattığı diplomasi trafiğini sürdürüyor. Suriyeli muhalif grupların önümüzdeki ay Moskova'da bir araya gelmesi planlanıyor

Rusya 'Suriye trafiği'nde sona yaklaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Suriye'deki krizin çözülmesi için başlattığı diploması trafiği devam ediyor. Rusya, Cenevre'de ABD'nin öncülüğünde başlatılan müzakere sürecinin başarısızlığa uğramasının ardından kendi inisiyatifiyle yeni bir süreç başlatmaya çalışıyor. Rusya, bu kapsamda başlattığı diplomasi trafiğini, birçok ayaktan devam ettiriyor. Suriye muhalefetiyle, rejim arasında mekik dokuyan Rusya, görüşmelere İran'ı da dahil etmek için gayret sarf ediyor. Diğer taraftan, muhaliflerle Türkiye ve Lübnan'da görüşmeler gerçekleştiren Rusya, sürecin Türkiye ve Lübnan'ın da bir şekilde dahil olmasını sağlamaya çalışıyor. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Putin'in Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov ve Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad'ın başkent Moskova'da bir araya geldiğini ve ülkedeki krizle ilgili süreci görüştüklerini duyurdu. Açıklamada ayrıca, Rusya'nın Suriye'de tarafları bir araya getirme önerisiyle ilgili görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi. 

Rusya'nın Interfax haber ajansında yer alan habere göre ise Haddad müzakerelerin devam ettiğini ve muhaliflerle bir araya gelmek henüz bir tarih belirlenmediğini söyledi. Rusya son dönemde Suriye krizinde ağırlığını koymaya ve 'merkez ülke' haline gelmeye çalışıyor.

RUSYA, SURİYELİ MUHALİFLERLE LÜBNAN VE TÜRKİYE'DE DE GÖRÜŞTÜ

Rusya'nın Suriye diplomasisi sadece Moskova ve Şam hattında gerçekleşmiyor. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bogdanov, Suriyeli muhaliflerle Lübnan ve Türkiye'de de görüştü. 

Boganov, 6 Aralık günü Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Suriye'deki bağımsız muhalif gruplardan Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi ile bir araya geldi.  Ardından hemen İstanbul'a geçen Bogdanov 7 Aralık gününde ise Hadi Al-Bahra başkanlığındaki Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu yönetimiyle bir araya geldi. Görüşmeler sırasında Suriye'deki duruma ilişkin fikir alışverişi yapıldı. Suriye krizinin bir an önce siyasi çözüm mecrasına girme ihtimali ele alındı.

Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Şeyh Muaz El Hatib, Rus yetkililerle anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Şeyh Muaz El Hatib, Moskova ziyaretinin amacının Suriye dosyasını gündeme getirmek olduğunu belirtti.

El Hatib, Rus yetkililerle anlaşmaya varılan başlıklardan bazılarının; hükümet kurumlarının bozulmaması, Suriye’nin parçalanmaması ile terörist ve mezhepçi gruplarla mücadele olduğunu kaydetti.

'ESAD GÜÇ PAYLAŞIMINA HAZIR' İDDİASI

Suriye krizinde denklemin bir tarafında da Beşar esad rejiminin bölgedeki en önemli destekçisi İran duruyor.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine ve Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Lübnan merkezli Sefir gazetesi, Rusya-İran girişimiyle yeni bir planın gündeme getirildiğini ve bu plana göre, Esad'ın bazı yetkilerinden taviz vermeye hazır olduğunu ve önce Moskova'da sonra Şam'da muhaliflerle diyaloğu kabul ettiğini yazdı.

'ÇOĞUNLUĞU MUHALİFLERDEN KURULACAK HÜKÜMET'

Beşar Esad'ın yılbaşından sonra Rusya'ya gideceğini öne süren gazetenin haberinde, "Nisan ayında, çoğunluğu muhaliflerden oluşacak, Ahmed Muaz Hatip başkanlığında bir hükümetin kurulmasını da öngören girişimi görüşeceği" iddiası yer alıyor. Habere göre Hatip başkanlığındaki yeni hükümetin, anayasa yazma ve genel seçime hazırlanma görevleri olacak.

Haberde, söz konusu hükümette, Rusya'nın ısrar ettiği gibi Savunma Bakanlığı ile hava, askeri emniyet ve devlet emniyeti birimlerinin Esad'da kalacağı, İçişleri Bakanlığının muhaliflerde kalmasında ise bir sakınca görülmediği ileri sürüldü.

Ancak Suriyeli muhalifler gazetenin iddialarına şüpheyle yaklaştıklarını söylüyor ve İran ve Rusya'nın Suriye krizinin önemli ve güçlü bir tarafı olması nedeniyle, tüm tarafların memnun kalacağı bir çözüm için çaba göstereceğini veya tarafsız arabulucu rolünü oynayacağını düşünmüyor.

ŞAM-TAHRAN-MOSKOVA TRAFİĞİ

Şam- Moskova- Tahran üçgeninde dikkat çeken trafik, SMDK'nın ilk başkanı Ahmed Muaz Hatip'in Moskova'yı ziyaret etmesi ve sonrasında Esad rejimi ile masaya oturulabileceği yönünde mesajlar vermesiyle yaklaşık iki ay önce başlamıştı.

Daha sonra BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Suriye'de Halep'ten başlayarak bazı bölgelerde çatışmaların dondurulması planını açıklamış ve kısa bir süre sonra bu planı Şam'da Beşar Esad'la paylaşmıştı.

Esad bu görüşmeden saatler sonra planın 'üzerinde çalışılmaya değer' olduğunu açıklamıştı. Bu temastan sonra Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bu kez Rusya'ya giderek Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmüştü.

Suriye rejimine yakın El Vatan gazetesi, bu görüşmede Suriye'de siyasi bir çözümün yol haritasının masaya yatırıldığını ve Ahmed Muaz Hatip gibi 'bağımsız muhaliflerin' de dahil edildiği bir çözüm planının görüşüldüğünü yazmıştı.

Dikkat çeken diğer iki önemli gelişme ise, BM Temsilcisi De Mistura'nın Gaziantep'te bu yeni planı muhalif gruplarla görüşmesi ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in Tahran ziyareti olmuştu.

MUHALEFETİ BİTİRME PLANI

Suriyeli muhalifler, De Mistura'nın planını muhalefeti bitirme planı olarak görüyor ve kendilerine 'Esad'ı  bırak, IŞİD ile savaş' baskısının yapıldığını iddia ediyor.

Suriye krizinde Esad'ı rahatlatan bir diğer gelişme ise, en büyük destekçisi İran ile ABD'nin, Irak'ta IŞİD'e karşı mücadele adı altında adı konulmamış bir ortaklığa gitme ihtimalinin doğmuş olması oldu.

SURİYELİ MUHALİFLER İKİNCİ KEZ MOSKOVA'YA GİDECEK

Suriyeli muhalif gruplar Aralık ayının başında Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitmiş ve burada 15 Aralık'a kadar kalmışlardı. Suriye heyeti bu süreçte, Putin'in Özel Temsilcisi Bogdanov'la bir araya gelmişti. 

Muhaliflerin Ocak ayında tekrar Moskova'ya gidecekleri ve burada öncelikle kendi aralarında görüşmeler gerçekleştirecekleri bildirildi. Daha sonra, Rus yetkililerin muhaliflerle Suriye rejimi temsilcilerini bir araya getirmeyi planladığı ifade edildi. 

Bogdanov konuyla ilgili açıklamasında, "Suriye muhalefetine mensup ve hem yurtiçinde hem de yurt dışında faaliyet gösteren farklı yapılanmaları temsilen 20-25 kişinin Moskova'da bir araya gelmeleri önerisini gündeme getiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

Bogdanov daha sonra, Suriye rejimi temsilcileriyle muhaliflerin Moskova'da yapmalarını planladıkları görüşmelerin resmi niteliği olmayacağını belirtti. Bogdanov, "Suriye krizinin taraflarının bizim son derece yararlı olduğunu düşündüğümüz temasları gerçekleştirdikten sonra 30 Haziran tarihli Cenevre Sözleşmesi'nin hayata geçirilmesi hususu üzerinde mutabık kalacakları kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

NASRALLAH'TAN BOGDANOV'A: ESAD KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Bogdanov, Suriye diplomasisis kapsamında bu ay başında Lübnan'da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'la da bi araya gelmişti. Nasrallah bu görüşmede, Suriye konusunda Beşar Esad'ın ülkenin başında kalmasının kırmızı çizgileri olduğunu ve bu kırmızı çizginin aşılmaması gerektiğini söyledi.

Nasrallah, Suriye'den dört yıldan bu yana devam eden krizin Esad olmadan çözülemeyeceğini savundu. 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 10:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48