banner15

Rusya, Suriye'deki meyve pazarına yöneldi

Rusya'nın Türkiye'den alımını yasakladığı meyve ve sebzeleri Suriye'den almaya başladığını öne sürüldü

Rusya, Suriye'deki meyve pazarına yöneldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus Kommersant gazetesi, Rusya'nın Türkiye'den alımını yasakladığı meyve ve sebzeleri Suriye'den almaya başladığını öne sürdü.

Türkiye'nin 24 Kasım'da Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusya, farklı sektörlerde Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı almış, bu kapsamda pek çok meyve ve sebzenin ülkeye girişini yasaklamıştı.

GAZPROM'LA İNDİRİM TARTIŞMASI

Gazetede yer alan bir başka haberde ise, Rusya'dan ithal ettiği doğalgaz yerine LNG'ye geçmeyi planladığı ve bu durumun Gazprom'a 300-400 milyon dolar zarar ettirebileceği belirtildi.

Habere göre, Türkiye Gazprom'la yaşanan fiyat sıkıntılarının ardından LNG'ye geçmeyi değerlendirmeye aldı ve Türkiye'nin bu planı gerçekleştirmesi durumunda Gazprom'un zararı, indirimi uygulamamaktan çok daha büyük olması bekleniyor.

Gazprom Şubat ayında Türkiye'deki özel sektör müşterilerine gönderdiği doğal gazın miktarını azaltmıştı.

Rusya'dan batı hattı üzerinden Türkiye'ye gaz getiren özel şirketlerin, iptal edilen yüzde 10,25'lik indirimin faturalardan çıkarılması üzerine yüksek bedel ödemeyi reddettiği ve Gazprom'un özel şirketlere gönderilen doğalgaz miktarında yüzde 10 kesintiye gittiği belirtilmişti.

Gazprom ve şirketler arasında görüşmeler sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 12:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48