Rusya ve İran arasında 20 milyar dolarlık anlaşma

Rusya ile İran 20 milyar dolarlık petrol ticareti anlaşması için çalışıyorlar. Anlaşma ile birlikte, İran Rusya'dan ithal edeceği ürünler karşılığında Rusya'ya petrol verecek

Rusya ve İran arasında 20 milyar dolarlık anlaşma

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya ile İran arasında 20 milyar dolarlık bir ticaret anlaşmasının imzalanması bekleniyor. Tarafların üzerinde çalıştığı anlaşma çerçevesinde, İran'ın Rusya'dan ithal edeceği ürünlere karşılık Rusya'ya petrol satacağı ifade ediliyor.

Rusya’dan donanım alımına karşılık İran’dan petrol temin edilmesine ilişkin Rusya ile İran arasında süren müzakerelerde ilerleme kaydedilği belirtildi. Anlaşma tutarının 20 milyar doları bulabileceği ifade ediliyor. Haberi duyuran Reuters, kaynak olarak da konu hakkında bilgi sahibi olan kişileri gösterdi.

Medya, Rusya Federasyonu ile İran’ın, Rusya’dan alacağı teknik donanım ve mal karşılığı günde yaklaşık 500 bin varil İran petrolü temin edilmesi konusunda görüştüklerini ocak ayında duyurmuştu. Daha sonra haberi doğrulayan İran Büyükelçisi Mehdi Sanai, günde yüz binlerce varil teslim edilmesinden bahsedildiğini açıklamıştı.

Moskova’nın ise “ilgili tüm evrakları hazırladığını” bildiren Ajansın, Rusya’da bulunan bir temsilcisi, petrolün nihai kontrat fiyatında henüz uzlaşma sağlanamadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 15:22
banner53
YORUM EKLE

banner39