banner39

Rusya ve İran arasında ilk askeri anlaşma

Rusya ile İran arasında ilk defa askeri anlaşma imzalandı, daha önce yapılan ve Rusya'dan S-300 füze alımını öngören anlaşma BM tarafından iptal edilmişti

Ortadoğu 22.01.2015, 15:19 22.01.2015, 15:42
Rusya ve İran arasında ilk askeri anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ile Rusyalı mevkidaşı Sergey Şoygu, iki ülke arasında askeri ve savunma alanlarında işbirliğini öngören mutabakat anlaşması imzaladı. Böylece iki ülke arasında ilk defa askeri anlaşma imzalandı.

Rusya ve İran arasındaki savunma işbirliği askeri personel eğitimi, barış için gösterilecek çabalarda beraberlik, terörle mücadelede ortak koordinasyon gibi alanları içeriyor.

İran Savunma Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada da söz konusu anlaşma, “bölgesel ve uluslararası barış, güvenlik ve istikrarı korumak, her türlü terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele, çeşitli askeri eğitim alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi, ortak tatbikatların düzenlenmesi, askeri liman ve gemilerin karşılıklı ziyaret edilmesi, Hazar Denizi ve uluslararası sularda deniz korsanlarıyla mücadeleyi" içeriyor.

2010 yılında bu iki devlet Rus yapımı S-300 füzelerin İran’a tedariki konusunda anlaşmış, ancak bu anlaşma BM Güvenlik Konseyinin 2010 yıl 9 Haziran tarihli 1929 numaralı kararı ile askıya alınmıştı.

İran’ın Moskova’daki Büyükelçisi Mehdi Sanai geçtiğimiz yıl 18 Temmuz’da yaptığı açıklamada S-300 füzelerin ülkelerine verilmesini öngören anlaşmanın halen yürürlükte olduğunu söylemişti. Dolayısıyla iki devlet savunma bakanlarının görüşmesinde bu konunun yeniden gündeme alındığına kesin gözle bakılıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun İranlı meslektaşı Tuğgeneral Hüseyin Dihkan’ı Nisan ayında yapılacak Moskova’da yapılacak Uluslararası Güvenlik Konferansına davet ettiği de bildirildi.

Rusya’nın batı yatırımları karşısında ticari alanda olduğu gibi askeri alanda da Ortadoğu ve Asya ülkeleri ile işbirliğini güçlendirmeye çalıştığı biliniyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?