banner15

Rusya ve İran görüntülere şüpheyle yaklaştı!

İran ve Rusya Suriye'deki işkence fotoğraflarına fotoğraflara şüphe ile yaklaştığını açıklarken Ban Ki-Mun konu ile ilgili soruları cevapsız bıraktı

Rusya ve İran görüntülere şüpheyle yaklaştı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de rejim güçlerinin binlerce insanı sistematik işkenceden geçirerek öldürdüğünü gösteren fotoğrafların yayınlanmasının yankıları devam ediyor. İran ve Rusya fotoğraflara şüphe ile yaklaştığını açıklarkenBM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun konu ile ilgili soruları cevapsız bıraktı. BM'den de henüz bir açıklama yapılmadı.

LAVROV: SAVAŞ SUÇU VAR AMA BELGELEMEK LAZIM

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflarla ilgili, "Savaş suçu yok demiyorum, suç var ve onları belgelendirmek lazım. Ancak kanıtları yeniden kontrol etmek gerekli" dedi.

Moskova'da düzenlenen basın toplantısında, Suriye'de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ilişkin sorusuna cevap veren Lavrov, yayınlanan fotoğrafları görmediğini söyledi.

"Suriye krizinde diplomatik savaştan çok enformasyon savaşı yaşandığını" öne süren Lavrov, "Bu da enformasyon savaşının bir parçası. Suriye'de savaş suçunu iki taraf da işliyor ve çift taraflı işleniyor" ifadesini kullandı.

Savaş suçu sorumluluk prensibini kimsenin göz ardı etmediğini söyleyen Lavrov, "Ancak Suriye'de şimdi en önemli konu bu değil. Bir numaralı görev, Suriye'de akan kanın durdurulması. Ardından gerekenler yapılır" değerlendirmesini yaptı.

Suriye'de savaş suçu işlendiği konusunda "çokça yalan haber" ortaya atıldığını savunan Lavrov, "Savaş suçu yok demiyorum, suç var ve onları belgelendirmek lazım. Ancak kanıtları da yeniden kontrol etmek gerekli" dedi.

Suriye'de savaş suçu işlendiğine dair raporların yüzde 90'ının Londra'daki bir merkezden çıktığını kaydeden Lavrov, "Bu konuyla ilgilendik. Londra'da iki kişinin yaşadığı küçük bir daire, tüm dünyanın bu konudaki kaynağı konumunda gösteriliyor" ifadelerini kullandı.

İRAN: "CENEVRE-2 KONFERANSI ARİFESİNDE YAYIMLANMASI ŞÜPHE UYANDIRICI"

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham da Suriye’de işkence yapıldığını gösteren fotoğrafların yayımlanmasının ardından İran’ın Suriye'ye yönelik tavrında değişiklik olup olmayacağına ilişkin, “Bahsettiğiniz fotoğrafları görmedim. Ancak bahsettiğiniz içerikte fotoğrafların Cenevre-2 Konferansı arifesinde yayımlanması şüphe uyandırıcı. Doğruluğuna gelince, daha önce de birçok kez gündeme getirilmiş olan bu konudan Suriye hükümeti aleyhine bir atmosfer yaratılmak isteniyor olabilir. Cenevre-2 Konferansı’nın hemen öncesinde gündeme getirilmesi de doğal olarak propaganda amaçlı olduğunu düşündürüyor” dedi.

Bu tür haber ve iddiaların gerçeği yansıtmadığının defalarca kanıtlandığını ifade eden Afham, şunları kaydetti:

“Suriye’de yaşananlar konusunda ortaya maalesef gerçek olmayan iddialar daha önce de ortaya atıldı. Çok sayıda Amerikalı araştırmacı dahi Suriye hükümetinin halkına karşı kimyasal silah kullandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı sonucuna vardı ve bunu yazdılar. Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı iddiası bizzat ABD hükümeti tarafından Suriye’ye askeri müdahalede bulunabilmeleri için gerekli zemini hazırlamak üzere ortaya atılmıştı. Bazı yabancı ülkeler kendi politikalarını uygulayabilmek için bu tür asılsız iddiaları yaymaktan çekinmiyor. Suriye politikamız, diyalog ve siyasi yollarla çözüm aranması, dışarıdan askeri müdahale olmaması ve Suriye halkının kendi ülkesinin geleceği hakkında karar verme halkına saygı gösterilmesidir. Bu tür iddiaların kim tarafından ortaya atıldığının ve kaynağının göz önünde bulundurulması gerekiyor.”

“İsnat edilen cinayetlerin failleri, bazılarının iddia ettiklerinin aksine karşı taraftı” diyen Afham, son iddiaların da Cenevre-2 Konferansı ile bağlantılı olduğunu, konferansın etki altında bırakılmak istendiğini belirtti.

BAN Kİ-MUN CEVAP VERMEDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye rejiminin işlediği savaş suçlarına ilişkin belgeler hakkındaki soruya cevap vermedi.

Ban, Silahsızlanma Konferansı'nın açılışına katılmak için BM Cenevre Ofisi'ne geldi.

Genel Sekreter Ban, BM Cenevre Ofisi'ne giriş yaparken AA muhabirinin, Suriye hükümetinin muhaliflere uyguladığı işkenceyi gösteren fotoğraflar konusunda yorum yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, herhangi bir cevap vermedi.

Cenevre'de, Silahsızlanma Konferansı'nın açılışında konuşacak ve bazı ikili görüşmeler yapacak olan Ban'ın bugün Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı'nın yapılacağı Montrö'ye geçmesi bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 13:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35